nahoru

Palestinské vydírání: Pošlete peníze, nebudeme útočit na Izrael. Ale jen chvilku

ČTK, vib17. října 2014 • 13:00
John Kerry a Mahmoud Abbas
John Kerry a Mahmoud Abbas
• foto: 
ČTK

Když čte člověk někdy prohlášení palestinských představitelů, tak neví, zda se má smát, či brečet. Situace je ale vážná, protože to, co Palestinci říkají a vzkazují, zavání především neskutečným vydíráním.

Například předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás teď slíbil, že nejméně do konce příštího roku nevyvolají Palestinci konflikt s Izraelem. Abbásova slova jsou podle izraelského tisku míněna zejména jako záruka pro dárcovské země, které se chtějí podílet na obnově Pásma Gazy, zničeného v letních bojích. A pak? Pak Palestinci zaútočí? Až potom, co dostanou peníze?

Nejvyšší člen palestinského vedení se ke klidu s Izraelem zavázal před americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym, který jednal s palestinskými podnikateli. „Kerry se mě ptal, jak dlouho ten klid (zbraní) potrvá. Řekl jsem, že nejsem jasnovidec, ale že nejméně do konce příštího roku zde žádný konflikt nebude. Pracuji na tom, abych zajistil klid navždy,“ sdělil podle listu Haarec Abbás.

Pásmo Gazy utrpělo značné škody za letních bojů, při nichž přišlo o život více než 2000 Palestinců a 70 Izraelců. Silně poničeno je na 20 000 budov, zasažena byla důležitá infrastruktura. Odhaduje se, že obnova si vyžádá několik let.

Asi padesátka dárců z celého světa na konferenci v Káhiře minulý týden přislíbila na obnovu palestinského Pásma Gazy 5,4 miliardy dolarů (116,1 miliardy Kč). Jak ale bývá obvyklé, značná část této pomoci byla vždy na palestinských územích rozkradena a nikdo tomu není schopen zabránit. Navíc je zřejmé, že Abbás nehovoří za radikální teroristickou organizaci Hamás, která Gazu ovládá.

ČTK, vib


Diskuse ke článku