nahoru

Na Bulovce hospitalizovali pacienta s podezřením na ebolu

ČTK 9. října 2014 • 19:17
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
• foto: 
ČTK

Česko má případ podezření na ebolu. Muž české národnosti ročník 1958 se před 22 dny vrátil z Libérie. Má teploty, další projevy smrtelné nemoci nemá, řekl dnes hlavní hygienik Vladimír Valenta. Pacient byl preventivně přijat do pražské Nemocnice na Bulovce, výsledky testů na ebolu budou zřejmě známy v pátek. Už v září hygienici prověřovali podezření na ebolu u studenta pardubické univerzity z Tanzanie, nákazu smrtícím virem ale vyloučili.

Valenta zdůraznil, že se jedná pouze o podezření na nemoc. "Protože jediným projevem je zatím horečka, doufáme, že by se mohlo jednat o jinou nemoc, například malárii," řekl. Momentálně se vyhledávají všichni lidé, se kterými se muž po návratu do vlasti setkal, doplnil. Ebola ale podle něj není přenosná v inkubační době, což je 21 dnů. V České televizi uvedl hlavní hygienik, že bylo zatím vytipováno zhruba deset lidí, kteří s mužem byli v kontaktu. "Byli poučeni o tom, jak se mají chovat, stejně jako zdravotní pracovníci," řekl. 

Vzorky krve pacienta byly zaslány odborníkům do Německa. "Byl proveden odběr materiálu, které otestují v Berlíně. Výsledky by měly být známy v pátek," řekl šéf České vakcinologické společnosti a epidemiolog Roman Prymula.

V polovině září hygienici a zdravotníci prověřovali možný výskyt eboly v Česku u afrického studenta v Pardubicích. U mladíka se totiž po návratu od přítelkyně z Konga, kde se virus šíří, objevily horečky. Ebolu ale následně hygienici vyloučili, student se zřejmě nakazil malárií. V Česku je pro sledování pacientů s možnou nákazou a jejich léčbu vyčleněna část infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, kde si také zdravotníci při pravidelných cvičeních ověřují postupy v péči, jež šíření nemoci zcela vyloučí. 

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Poprvé se objevila v březnu v západoafrické Guineji, a od té doby se rozšířila do sousední Libérie a Sierry Leone. Případy se objevily i v Nigérii a Senegalu. Jedná se o nejhorší epidemii této nemoci od roku 1976, kdy byl virus eboly identifikován. První případ nákazy na evropské pevnině se objevil nedávno ve Španělsku, kde se nakazila sestra pečující o pacienta s ebolou.

Ebola má dramatický nástup a vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.

ČTK


Diskuse ke článku