nahoru

Francouzský pilot F1 Jules Bianchi si dnes při závodě těžce poranil hlavu

ČTK, ref5. října 2014 • 16:00
Jules Bianchi
Jules Bianchi
• foto: 
Profimedia

Francouzský pilot formule 1 Jules Bianchi z Marussie je po vážné nehodě při Velké ceně Japonska v nemocnici v kritickém stavu na operačním sále. Má kromě jiného vážná zranění hlavy, která ho bezprostředně ohrožují na životě. Francouzským médiím to potvrdil pilotův otec Philippe Bianchi.

"Jeho stav je velmi vážný," řekl Bianchiho otec. Informaci o chirurgickém zákroku potvrdili i zástupci FIA. Podle neověřených zpráv z neoficiálních zdrojů existuje také podezření na poškození páteře, zlomeninu obratle a žeber a protržení plic.

Že je Bianchiho stav vážný potvrdil už dříve i Němec Adrian Sutil, který chvíli před ním havaroval se svým Sauberem na stejném místě a celou nehodu tak viděl z bezprostřední blízkosti. Sám z nárazu do bariéry vyvázl bez zranění.

Po Sutilově nehodě v zatáčce Dunlop na trať vyrazil safety car, byly vyvěšeny žluté vlajky a komisaři začali za pomoci jeřábu odklízet trosky. V té chvíli ale ve stejném místě dostal na sjetých pneumatikách a mokré trati smyk pětadvacetiletý francouzský pilot.

Z trati vyletěl ve stejném místě a levým bokem narazil místo do bariér do jeřábu. Levá část jeho formule byla zaklíněná pod strojem a úplně zničená, Bianchi utrpěl vážné zranění hlavy a další zatím oficiálně nepotvrzená zranění včetně poranění páteře a protržení plic.

Nepotvrzené informace také hovoří o tom, že byl zraněn i jeden z traťových komisařů, který má údajně zlomené obě nohy.

Na místě dlouho zasahovali záchranáři a Bianchi byl nakonec v bezvědomí sanitkou převezen do nemocnice. Na místě byl i vrtulník, ale nakonec nevzlétl. A to nikoliv kvůli špatnému počasí, jak uváděly dřívější informace, ale proto, že lékaři vyhodnotili přesun sanitkou do blízké nemocnice jako bezpečnější a rychlejší.

"Je stále v bezvědomí, ale o jeho dalším zdravotním stavu zatím nemohu podat žádné bližší informace. Jakmile to bude možné, budu vás okamžitě informovat," řekl novinářům mluvčí mezinárodní federace FIA Matteo Bonciani.

Sutil celou situaci viděl na místě a médiím potvrdil, že Bianchiho nehoda byla velmi podobná té jeho. "Víceméně, jen výsledek je bohužel zcela odlišný," podotkl. "Déšť sílil, viditelnost se snižovala a já dostal auquaplaning," vysvětloval.

Na místo okamžitě vyjely záchranné vozy a lékaři. "Myslím, že situace je kritická, jsem v myšlenkách s ním," prohlásil Sutil.

Nehoda okamžitě vyvolala mezi jezdci vlnu solidarity. Při vyhlašování na stupních vítězů ani nestříkali tradiční šampaňské. "Atmosféra tady není moc dobrá, protože jsme všichni viděli, že to auto je úplně zničené," řekl vítěz závodu Brit Lewis Hamilton.

"Já vůbec nemyslím na závod, na to, že jsem byl druhý, jsem v myšlenkách s ním," prohlásil Němec Nico Rosberg. "Dostáváme kusé informace a vypadá to, že to není vůbec, ale vůbec dobré. Doufám, že bude v pořádku," prohlásil.

Po nehodě se okamžitě se vyrojily spekulace, že závod měl být odstartován o několik hodin dříve, kdy bylo ještě lepší počasí, či měl být ukončen okamžitě, když se na okruh v Suzuce opět snesly přívaly vody.

"Křičel jsem do vysílačky už pár kol před koncem, že to musejí zastavit. Na trati bylo moc vody a bylo to nebezpečné, což se nakonec ukázalo," lamentoval Brazilec Felipe Massa.

Vedení seriálu dokonce požádalo promotéra japonské Velké ceny firmu Honda o přesunutí startu závodu, ale ta to odmítla i kvůli tomu, že by se v Evropě v časných ranních hodinách významně snížila televizní sledovanost.

Pětadvacetiletý francouzský pilot nastoupil v Japonsku do svého 34. závodu mistrovství světa. Do formule se dostal díky programu Ferrari pro mladé jezdce a smlouvu s týmem Marussia podepsal loni. Jeho nejlepším výsledkem bylo letos deváté místo v Monaku.

ČTK, ref


Diskuse ke článku