nahoru

Nálety Američanů v Iráku a Sýrii nejsou úspěšné, tvrdí radikálové ze skupiny Islámský stát

ČTK, ref 29. září 2014 • 18:10
Dobudou islamisté Irák? A Evropu?
Dobudou islamisté Irák? A Evropu?
• foto: 
Reuters a ČTK

Radikálové ze skupiny Islámský stát se na nálety cizích letadel dobře připravili, takže bombardování neplní svůj cíl. Zpravodajské stanici CNN to řekli dva bojovníci IS.

USA zahájily v srpnu nálety na cíle IS v Iráku a později sestavily koalici, která nyní útočí na radikály také v Sýrii. IS na severu obou zemí vyhlásil chalífát, který chce spravovat podle islámského práva.

Jeden ze zdrojů CNN si říká abú Talha a k náletům prohlásil: "Byli jsme na to už nějakou dobu připraveni. Víme, že je známo, kde máme základny, protože nás sledují radary a satelity. Máme záložní stanoviště." Výsledek bombardování je podle něj bezvýznamný.

Letadla míří na základny skupiny a mají také ochromit její zásobování a odříznout ji od zdrojů příjmů, takže jsou při náletech ničeny také ropné rafinérie na území, kde IS působí. "Máme příjmy i z jiných zdrojů než z ropy a ty nám zůstanou bez ohledu na ropné ztráty. Oni (nepřátelé) si myslí, že vědí vše, ale díky bohu nevědí nic. S boží pomocí bezvěrce porazíme," sdělil abú Talha, který byl mezi bojovníky, kteří v červnu obsadili severoirácký Mosul.

Nálety podle něj IS zdržují, ale nezabrání mu splnit cíl, to je zřídit islámský stát v sunnity obývaných částech Sýrie a Iráku. "Zasáhnou nás na některých místech, avšak my na jiných postoupíme vpřed. Jestliže nás zatlačí v Iráku, půjdeme vpřed v Sýrii," řekl.

CNN hovořila také s abú Umarem, který se rozhodl z IS vystoupit, protože nesouhlasí s brutalitou této skupiny. Je nyní v Turecku a potvrdil, že IS se na nálety připravil. "Své základny téměř vyklidili, některé vybavení ukryli mezi civilisty, jiné v podzemí," řekl. Těžištěm skupiny jsou podle něj cizinci, mezi nimi i občané západních států. "Velkou kontrolu mají Francouzi, jsou dokonce extremističtější než my. Přišli z Francie, ale dělají dojem, že jsou členy IS roky," řekl abú Umar.

Stále souhlasí s myšlenkou ustavení chalífátu, avšak metody IS neschvaluje. "Viděl jsme, jak před mýma očima zabili sedmdesátiletého šajcha. Takto Islámský stát nemůže pokračovat. Připojují se k němu mladí lidé, je jim 14 nebo 15 let. Možná je moje svědectví přiměje ještě si to rozmyslet," dodal abú Umar.

ČTK, ref


Diskuse ke článku