nahoru

Radikálové se prý v Iráku dostali do těsné blízkosti Bagdádu

ČTK, ref29. září 2014 • 13:24
• foto: 
ČTK

Letadla spojenců v Sýrii v noci na dnešek bombardovala další cíle islamistů ve čtyřech východních a severních provinciích. Zřejmě omylem zasáhla obilné silo, informovala agentura Reuters. V Iráku radikálové postupují k Bagdádu a podle britských zdrojů jsou necelé dva kilometrů od irácké metropole.

Zástupce britské organizace The Foundation for Relief and Reconciliation in the Middle East listu The Independent sdělil, že bojovníci z Islámského státu (IS) jsou necelé dva kilometry od Bagdádu. Stanice BBC uvedla, že irácká armáda s IS svedla dlouhou bitvu o zásobovací trasu z Fallúdže do Bagdádu a že se bojová linie zastavila blízko hlavního města.

USA zahájily nálety na pozice IS v Iráku v srpnu a minulý týden pak také s arabskými spojenci nálety na IS v Sýrii. K operacím v Iráku se nyní připojilo také britské letectvo, ale britská letadla Tornado se podle BBC v noci na dnešek vrátila na základnu na Kypru z přeletů nad Irákem, aniž použila munici.

Spojené státy spolu s několika arabskými spojenci bombardují od minulého týdne cíle bojovníků z Islámského státu. Jeden z nočních útoků zničil silo v severosyrském městě Manbidž, kde má tato organizace jednu ze svých základen. V obou zemích je cílem náletů zničit nejen základny IS, ale také zkomplikovat zásobování a přístup ke zdrojům, jež umožňují financování radikálů.

Exilová opozice, která působí v Londýně a z bojiště získává informaci prostřednictvím informátorů, tvrdí, že mezi oběťmi nočního útoku na syrské město Manbidž jsou jen civilisté, a to zaměstnanci sila. Washington zatím zprávu nekomentoval. Město leží mezi městy Halab a Kobani. Několikadenní boje mezi IS a Kurdy o Kobani, které leží na hranici s Tureckem, vyhnaly z domovů tisíce Syřanů. Spojenecká letadla se v noci dál zaměřovala na těžební stanici plynu poblíž východosyrského Dajr az-Zauru. Tam bylo podle dostupných zpráv zraněno několik radikálů. Bombardování je hlášeno také z okolí města Rakka, kde má IS svůj hlavní stan. Do bojů zasahuje rovněž syrské letectvo, které se v noci zaměřilo na provincii Halab a na cíle v provincii Hamá.

Britský list The Guardian získal informaci, že fronta An-Nusra, která až dosud bojovala proti syrské vládě, avšak nikoli po boku IS, se nyní chce s touto organizací usmířit. Už v minulých dnech označila nálety cizích letadel v Sýrii za nepřátelský čin, po němž budou následovat útoky radikálů kdekoli na světě. Podle listu The Independent nyní IS s An-Nusrou vyjednává. Zřejmě se chystají uzavřít volnou alianci, a spojit tak síly. Britské zdroje také hlásí, že k IS přebíhá stále více členů dalších radikálních skupin. IS je zřejmě ze všech nejlépe vybavená a organizovaná.

Ačkoli šéf IS ohlásil spojení An-Nusry se svou organizací už loni, fronta, která je bližší Al-Káidě, toto spojenectví tehdy popřela. "Nejradikálnější členové An-Nusry nyní prosazují usmíření s IS," sdělil nyní agentuře Reuters zdroj z organizace, jež dosud svůj boj omezovala na Sýrii.

ČTK, ref


Diskuse ke článku