Miroslav Kalousek: „Neomluvím se!“

Miroslav Kalousek: „Neomluvím se!“ Zdroj: Profimedia.cz

Sněmovna nerozhodla: Kalousek se ale za výroky omlouvat nemusí

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se za své výroky na adresu poslance KSČM Zdeňka Ondráčka omlouvat nemusí. Sněmovna dnes nezrušila, ale ani nepotvrdila rozhodnutí mandátového a imunitního výboru, podle něhož se měl Kalousek omluvit za to, že Ondráčka označil za komunistického fízla. Šéfka výboru Miroslava Němcová po právní analýze situace uvedla, že rozhodnutí výboru tak nenabylo právní moci.

Zda bude verdikt výboru platit, nebo ne, nebylo nejprve jasné. Pro takovou situaci totiž neexistoval žádný předchozí vzor, jak postupovat. Němcová si proto nechala vypracovat stanovisko právníků.

Němcová ČTK řekla, že Sněmovna měla rozhodnout, zda rozhodnutí výboru potvrzuje, mění nebo zrušuje. "Jestliže některé takové opatření bylo navrženo, ale Sněmovna jej hlasováním nepřijala, nelze považovat tento postup za schválení disciplinárního opatření mandátového a imunitního výboru. Disciplinární opatření nenabylo právní moci a nelze podle něho postupovat," ocitovala ČTK Němcová stanovisko právníků. Podle Němcové navíc nelze věc opětovně projednat a řízení bylo ukončeno. Němcová tak kvůli tomu jednání výboru svolávat nebude.

Kalousek poté, co poslanci dnes nepřijali žádné usnesení uvedl, že rozhodnutí výboru považuje nadále za platné. Omlouvat se nebude a je připraven nést případné následky, tedy možnou pokutu do výše 56.000 korun.

"Já to rozhodnutí pokládám za ostudné, pokládám ho za hanbu stran vládní koalice, které mají většinu ve výboru, a samozřejmě to rozhodnutí neuposlechnu. Předpokládám, že ponesu nějaké následky, ale kdybych se omluvil, tak bych urazil ty zástupy lidí, kterým komunističtí fízlové ničili životy," prohlásil Kalousek. Svůj výrok za vulgarismus nepovažuje. Poukázal na to, že Ondráček sloužil za socialismu u pohotovostního pluku, který se podílel na potlačování protirežimních demonstrací.

Ondráček ale trval na tom, že výrok je urážlivý. Hájil se tím, že nebyl u komunistické Státní bezpečnosti, nikoho neudal a má i lustrační osvědčení a bezpečnostní prověrku.

Kalousek namítl, že slova jako "gustapáci", "fízlové" nebo "mlátičky" se na adresu lidí, kteří před listopadem 1989 potlačovali opoziční vystoupení, běžně používala a používají. Je v nich podle něho jistá dávka opovržení. "Jde o názorový střet, jak vnímáme činnost těchto lidí," řekl místopředseda TOP 09 k verdiktu výboru.

Navíc podle něho výrok nezazněl na červnové schůzi samoúčelně. Poslanci tehdy jednali o tom, zda má být finančně analytický útvar ministerstva financí pod parlamentní kontrolou. Politická kontrola represivních složek je podle Kalouska výdobytkem demokracie a Ondráček podle něho v rozpravě hájil stejné principy, které do listopadu 1989 bránil s pendrekem v ruce.

Někdejší policista Ondráček uvedl, že bývalý pohotovostní pluk byl školou, kterou prošla drtivá většina příslušníků Sboru národní bezpečnosti. Řada z nich podle něho dosud zastává vysoké funkce u policie nebo ve státní správě. Ondráček poukazoval na internetový slovník, podle něhož je slovo fízl zhrubělý výraz pro příslušníka tajné policie nebo hanlivý pro udavače. "Je to pro mě urážlivé," řekl.

Sněmovna případ projednávala zhruba půldruhé hodiny, neboť poslanci rozebírali nutnost pravidel slušného chování v dolní komoře a potřebu, aby se její členové vzájemně neuráželi. Někteří z nich poukazovali na to, že Kalousek na sněmovní plénum přenesl předvolební kampaň. Další Ondráčka vyzývali, aby podnět s žádostí o omluvu stáhl.