nahoru

Bílý dům: Radikálové v Sýrii plánovali útok v USA nebo Evropě

ČTK, ref23. září 2014 • 17:37
Jak říkat islámským fanatikům, kteří ovládají část Iráku? - Ilustrační foto
Jak říkat islámským fanatikům, kteří ovládají část Iráku? - Ilustrační foto
• foto: 
ČTK

Odnož Al-Káidy v Sýrii podle mluvčího Bílého domu několik měsíců plánovala velký teroristický útok proti cílům v USA nebo v Evropě. Spojené státy podle stejného zdroje dnes zahájily letecké útoky proti pozicím radikálů v Sýrii mimo jiné právě proto, že plány teroristů byly těsně před dokončením.

Podle Bena Rhodese, bezpečnostního poradce amerického prezidenta Baracka Obamy, cílily dnešní nálety v Sýrii nejen na radikály z organizace Islámský stát, ale právě i na teroristy ze skupiny Chorásán, která prý útoky na cíle mimo Sýrii plánovala.

Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby noční útoky na cíle v Sýrii označil za "pouhý začátek". Nálety na radikály byly podle něj "velmi úspěšné" a budou pokračovat.

Pentagon na dnešním briefingu upřesnil, že dnešní vzdušná operace se odehrála ve třech vlnách: v první byly nasazeny střely Tomahawk, do druhé a třetí vlny se zapojily stíhačky, bombardéry i bezpilotní letouny. Útoky směřovaly proti výcvikovým táborů islamistů, proti jejich výrobním kapacitám i proti velitelským stanovištím.

Jordánsko, Bahrajn, Saúdská Arábie, Katar a Spojené arabské emiráty se podle dalšího mluvčího Pentagonu Williama Mayvillea podílely až na druhé a třetí vlně. Zajišťovaly prý úkoly sahající od hlídkování až po samotné útoky na pozice teroristů. Většinu přímých útoků však prý provedly Spojené státy samy.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,660
28,720
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější