nahoru

V 92 letech zemřel filmový architekt Černý, držitel Oscara

ČTK 5. září 2014 • 10:04
Karel Černý
Karel Černý
• foto: 
Jiri Berger / Mafra / Profimedia.cz

Ve věku 92 let dnes zemřel filmový architekt Karel Černý, držitel Oscara za film Amadeus. Zemřel doma, v Táboře. ČTK to sdělil jeho zeť Lubomír Nezbeda. Černý stojí za výpravami filmů Cesta do pravěku či Hoří, má panenko, podílel se také na seriálu Hříšní lidé města pražského. V roce 2013 obdržel Českého lva za celoživotní dílo.

Karel Černý pracoval na téměř stovce filmů, stovce televizních inscenací, 15 seriálech a šesti desítkách krátkých snímků a reklam. S Karlem Kachyňou se setkal u pěti filmů, v roce 1953 se s Karlem Zemanem podílel na mezinárodně ceněné trikové Cestě do pravěku. O deset let později se poznal s Milošem Formanem a počínaje Černým Petrem spolupracoval na všech jeho filmech, natočených v tehdejším Československu.

Když chtěl Forman dělat Amadea, oslovil ho znovu. Kvůli tomuto projektu se v Praze nákladně upravovaly interiéry historických budov. V roce 1985 se pak zúčastnil oscarového ceremoniálu. Měl pocit, že byl pozván jen formálně, ale nakonec to byl Amadeus, který získal osm prestižních sošek, z nichž jedna patřila právě jemu.

Loni na slavnostní vyhlašování Českých lvů do pražské Lucerny však nedorazil, věk mu to nedovolil. Cenu za něj tehdy převzala jeho vnučka Tereza Nezbedová.

ČTK


Diskuse ke článku