nahoru

Kyjev: Zničili jsme většinu ruských obrněnců, které v noci pronikly na Ukrajinu. Moskva to popírá

ČTK 15. srpna 2014 • 19:44
Ukrajina
Ukrajina
• foto: 
ČTK

Ruská pohraniční služba dnes popřela zprávy zahraničních médií, podle nichž na ukrajinské území v noci pronikla kolona ruských bojových vozidel. Kancelář ukrajinského prezidenta Petra Porošenka naopak prohlásila, že většinu z kolony těchto vozidel ukrajinské dělostřelectvo zničilo. Znepokojení nad údajným vpádem vyjádřila Severoatlantická aliance i řada evropských ministrů.

Zprávu o vojenské koloně zveřejnil s odvoláním na očité svědectví svého zpravodaje britský list The Guardian. Jeho informaci potvrdilo velení ukrajinské armády.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko o invazi bojových vozidel telefonicky hovořil s britským premiérem Davidem Cameronem a řekl mu, že "velkou část tohoto materiálu v noci zničilo ukrajinské dělostřelectvo", uvedla v prohlášení kancelář ukrajinského prezidenta. Britské ministerstvo zahraničí oznámilo, že si kvůli údajné invazi obrněnců předvolalo k vysvětlení ruského velvyslance v Londýně.

Mluvčí ruských pohraničníků odmítl podobné zprávy o údajném vpádu potvrdit. "Pohraniční služba v Rostovské oblasti tuto informaci nepotvrzuje," řekl dnes ruské agentuře RIA Novosti mluvčí pohraničníků, důstojník kontrarozvědky Nikolaj Sinicyn. Ruská pohraniční stráž je organizační součástí ruské kontrarozvědky FSB.

Přes hraniční přechod Izvaryne, nad nimž mají kontrolu vzbouřenci, podle britských novinářů pronikla na ukrajinské území kolona 23 ruských bojových vozidel, cisteren s palivem a doprovodných automobilů. Konvoj údajně čekal na ruské straně hranic a po setmění hranice překročil.

Informace o ruské vojenské koloně v Bruselu komentovala mluvčí NATO. Zprávy, které zveřejnili britští novináři, velení aliance podle mluvčí Oany Lungescuové prověřuje. "Pokud se potvrdí, je to další důkaz, že Rusko dělá přesný opak toho, co říká. Zatímco vyzývá k uklidnění konfliktu, přispívá k jeho eskalaci," prohlásila mluvčí.

"Je nejvyšší čas, aby Rusko jednalo v souladu s tím, co říká, a přispělo k mírovému řešení. Rusko musí stáhnout své jednotky, zastavit přeshraniční dodávky zbraní ozbrojencům a skoncovat s podporou separatistů. Musí podpořit skutečný a upřímný dialog naUkrajině," řekla mluvčí.

Za alarmující zprávy označil informace o ruském vojenském konvoji britský ministr zahraničí Philip Hammond. Takový ruský postup by mohl mít vážné následky, řekl novinářům. "Jsou-li skutečně na ukrajinském území ruští vojáci nebo ruská vozidla, musejí okamžitě odejít, protože následky by mohly být velmi vážné," varoval ministr.

Podle litevského ministra zahraničí se v noci přes hranici do Ukrajiny dostalo až 70 kusů ruské bojové techniky. Linas Linkevičius to dnes řekl novinářům v Bruselu. "Situace na Ukrajině nás velmi znepokojuje. Mnoho se hovoří o takzvaném humanitárním konvoji, ale zároveň pokračuje eskalace a objevují se zprávy, že během noci se 70 kusů bojové techniky přesunulo přes hranice," prohlásil litevský ministr, který se dnes v Bruselu zúčastní ministerské schůzky Evropské unie.

Velení ukrajinské protipovstalecké operace dnes zprávy o přesunu ruských zbraní potvrdilo. Hranice podle jeho informací překročila kolona ruských bojových vozidel pěchoty a terénních vozů Ural. Všechna vozidla jsou prý označena identifikačními znaky ruské armády.

Přesný počet vozů zařazených do kolony ukrajinské velení nezná, konvoj prý ale není příliš početný. Na několika nákladních automobilech byli údajně spatřeni ozbrojení vojáci.

ČTK


Diskuse ke článku