nahoru

Rozpad ukrajinské vlády může Kyjev vážně oslabit ve válce i v ekonomice

vib, ČTK 26. července 2014 • 10:00
Jaceňuk
Jaceňuk
• foto: 
ČTK

Ukrajinská vláda ve čtvrtek odstoupila. Oznámil to premiér Arsenij Jaceňuk v souvislosti s rozpadem většinové vládní koalice v parlamentu, což podle médií otvírá cestu k předčasným parlamentním volbám. Ty by se podle prezidenta Porošenka mohly uskutečnit v říjnu. Jenže tato situace může mít pro kyjevskou vládu fatální důsledky jak na bojišti, tak v ekonomice.

 

Jaceňuk varoval, že rozpad koalice bude mít následky v podobě neprůchodnosti návrhů potřebných zákonů parlamentem. To může ale Kyjev připravit o možnost nakupovat zbraně či palivo pro armádu, anebo naplnit podzemní zásobníky zemním plynem. Což by mohlo mít pro zemi fatální dopady.

Vládní koalici, která vznikla při únorovém svržení Janukovyče, opustily strany UDAR a Svoboda, jakož i skupina nezařazených poslanců, aby umožnily prezidentu Petru Porošenkovi vypsat předčasné parlamentní volby. Ty mají parlament očistit od údajných „moskevských agentů“ a dokončit úplnou obměnu ve vedení státu.

Pokud do 30 dnů nevznikne nová koalice s podporou nejméně 226 ze 450 poslanců, prezident podle ústavy má právo rozpustit parlament a vypsat volby.

Obvykle umírněně se chovající Jaceňuk po neschválení vládních návrhů rozhořčeně vyčetl poslancům a politikům, že kvůli jejich postoji hrozí ztráta srdcí a myslí tisíců lidí, kteří po měsíce na kyjevském Majdanu demonstrovaly na podporu připojení k Evropě a proti promoskevskému režimu, i milionů lidí, kteří se nadchli pro prozápadní revoluci. „Historie nám to neodpustí,“ řekl parlamentu. Připomněl také osud stovky demonstrantů, kteří během kyjevských protestů zahynuli, hlavně kulkami odstřelovačů.

Analytici podle Reuters předpokládali, že Jaceňuk, který byl až dosud v centru jednání s Evropskou unií a Spojenými státy, nemůže jen tak prostě okamžitě odejít, ale měl by povinnosti předsedy vlády zastávat až do vytvoření nového kabinetu.

vib, ČTK


Diskuse ke článku