nahoru

Akce #BringBackOurBoys končí. Izraelští chlapci jsou mrtví

ČTK, Tereza Stonišová1. července 2014 • 23:00
Jeruzalem
Jeruzalem
• foto: 
ČTK

Již od poloviny června pátrala izraelská policie po třech unesených židovských studentech, kteří zmizeli na Západním břehu Jordánu, konkrétně mezi městy Hebron a Betlém. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu několikrát zopakoval, že za únos jsou zodpovědní členové Hamásu. Palestinská strana tuto informaci popřela.

Izraelský premiér prohlásil, že chystá pro Hamás za smrt tří izraelských chlapců odvetu. Na smrt izraelských studentů zareagoval například americký prezident Barack Obama nebo generální tajemník OSN Pan Ki-Mun, kteří oba únos i smrt odsoudili.

Podpora unesených chlapců byla obrovská, skrze sociální média se šířila iniciativa s hashtagem BringBackOurBoys, která přinášela čerstvé informace o postupu izraelské armády a o velké vlně solidarity, která se pro tři izraelské studenty zvedla – po celém světě se Židé fotili (stejně jako o pár měsíců dříve v případě studentek z Nigérie, které unesla teroristická organizace Boko Haram) s nápisy se již zmíněnou prosbou – Vraťte nám naše chlapce. Včera však tato iniciativa, společně se světovými zpravodajskými agenturami a například webem izraelského média The Jerusalem Post, informovala, že armáda nalezla pouze mrtvá těla chlapců – dvěma bylo pouhých šestnáct a jednomu devatenáct let.

Chlapci údajně zemřeli již krátce po únosu. Armáda nadále pátrá po dvou údajných únoscích. Podle izraelské tajné služby jsou oba podezřelí muži, devětadvacetiletý Marván Kavasmá a dvaatřicetiletý Amar abú Ísá, příslušníky palestinského hnutí Hamas. To podíl na akci popírá, ale jemu údajně neznámé únosce chválí. Podle izraelských médií obklíčila dnes izraelská armáda město Hebron, došlo prý také k několika přestřelkám s Palestinci.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil ze zodpovědnosti za smrt mladíků Hamas. Prohlásil, že hnutí za jejich vraždu zaplatí. Incident už dříve označil za důsledek partnerství Hamasu a Fatahu v palestinské vládě národní jednoty. Poslanci premiérovy strany Likud už také vyzvali k tvrdému postupu vůči Hamasu. Poslanec Danny Danon dokonce vyjádřil přání, aby Izrael palestinskému hnutí uštědřil „smrtelnou ránu“. Ministr hospodářství a předseda pravicové strany Židovský domov Naftali Benet uvedl, že „s vrahy dětí nemá slitování“.

Vraždu mladíků už odsoudili také přední světoví politici, například francouzský prezident François Hollande nebo britský premiér David Cameron. Ten označil smrt chlapců za „otřesný a neomluvitelný teroristický čin“. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že ji zpráva o nálezu těl „šokovala“. Obama zabití mladíků označil za "akt teroru" a nabídl Izraelcům a Palestincům pomoc v hledání pachatelů. Zároveň varoval před kroky, které by situaci v oblasti vyhrotily. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že za vražda izraelských chlapců je "odporným činem nepřátel míru".

Hamas varoval Izrael ústy svého mluvčího, že „jakákoli eskalace nebo vyhlášení války Pásmu Gazy otevře brány do pekel“. Na jih Izraele dopadlo dnes ráno nejméně 16 raket vypálených z Pásma Gazy. Střely nikoho nezranily, dva lidé však podle izraelských médií museli být ošetřeni kvůli šoku, který utrpěli, když jedna z raket dopadla mezi dva domy v regionu Sdot Negev. Asi osm vypálených raket dopadlo v regionu Eškol poblíž Pásma Gazy kolem sedmé ráno místního času (06:00 SELČ), potvrdil mluvčí izraelské armády Peter Lerner. Většinou skončily na volných prostranstvích, lehce poškozen byl jen jeden dům. Rakety dopadaly na Izrael i o víkendu: zasáhly mimo jiné průmyslovou zónu u města Sderot, kde utrpěli zranění čtyři lidé. Izraelská armáda na útoky reagovala leteckými údery na palestinské cíle. Podle palestinské agentury Maan byl při nich jeden člověk zabit a další tři zraněni. Od začátku června bylo údajně na Izrael vypáleno již 60 raket, z toho 28 na území židovského státu přímo dopadlo, zbytek zachytil izraelský protiraketový systém Iron Dome a zneškodnil je. Netanjahu již varoval, že jeho země je připravena v případě potřeby operaci v Pásmu Gazy rozšířit. A ministr zahraničí Avigdor Lieberman v rozhovoru pro armádní rozhlas připustil dokonce opětovnou okupaci oblasti pod správou Hamasu. „Existují dvě možnosti - letecké údery nebo okupace Pásma,“ řekl údajně.

Izrael stáhl osadníky i vojáky z Pásma Gazy v roce 2005, oblast ale stále blokuje ze vzduchu i z moře a omezení se týkají i pohybu osob a zboží. V roce 2007 oblast ovládli radikálové z Hamasu.

ČTK, Tereza Stonišová


Diskuse ke článku