nahoru

Radikálové v Iráku ovládli ropnou rafinerii Bajdží

ČTK, čip24. června 2014 • 09:02
Islamisté ovládli po desetidenních bojích ropnou rafinerii Bajdží na severu Iráku.
Islamisté ovládli po desetidenních bojích ropnou rafinerii Bajdží na severu Iráku.
• foto: 
ČTK

Islamisté ovládli po desetidenních bojích ropnou rafinerii Bajdží na severu Iráku. Chtějí ji předat místním kmenům, které ji mají napříště řídit. Rafinerie zpracovává ropu těženou na severu země a zajišťuje zhruba třetinu celostátní produkce ropných výrobků. Provoz v ní byl zastaven minulý týden.

Mluvčí radikálů z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), jehož citovala stanice BBC, řekl, že ISIL pokračuje v postupu k Bagdádu. Bajdží leží zhruba v polovině vzdálenosti mezi metropolí a severoiráckým Mosulem, který ISIL drží od 10. června.

Dobytí rafinerie je strategický úspěch ISIL, neboť skupina tím získá přístup k ropným produktům, jež může zpeněžovat a zároveň jimi zásobovat obyvatelstvo území, která už ovládá. Kromě severu Iráku je to také provincie Anbár západně od Bagdádu.

Americký ministr zahraničí John Kerry v pondělí v Bagdádu slíbil Iráku pomoc USA proti ISIL, avšak s tím, že Iráčané urychlí jednání o nové koalici. Premiér Núrí Málikí slíbil, že vláda vznikne do 1. července.

BBC získala informace, že politici horečně připravují první schůzi nově zvoleného parlamentu na 1. červenec a snaží se předem se dohodnout na příštím předsedovi vlády. Podle zpravodaje britské stanice to ale nemá být Málikí.

ČTK, čip


Diskuse ke článku