Írák

Írák Zdroj: Reuters

Krvavý víkend v Íráku: Armáda zabila 280 extremistů, při útocích v Bagdádu zemřelo na 20 lidí

Nejméně 21 lidí dnes zahynulo v Iráku při třech násilných útocích v Bagdádu a oblasti města Bákubá. Irácká vláda oznámila, že její bezpečnostní síly zabily za posledních 24 hodin 279 islamistických radikálů a připravují se na protiofenzívu s cílem zastavit tažení bojovníků ze sunnitské skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě ze severu země na Bagdád.

Rychlý postup bojovníků ISIL na Bagdád se podle agentury Reuters o víkendu, jak se zdá, zpomalil. Urputné boje naproti tomu propukly ve městě Tal Afar asi 60 kilometrů západně od Mosulu, u syrské hranice. Ve městě žijí většinou Turkmeni, šíité i sunnité. Obyvatelé sunnitských čtvrtí obvinili šíitskou policii a vojáky z ostřelování svých domovů, což přimělo bojovníky ISIL rozmístěné v okolí ke vstupu do města.

"Situace v Tal Afaru je katastrofická. Jsou to šílené srážky a většina rodin je uvězněna v domech, nemůže město opustit," řekl nejmenovaný místní činitel agentuře Reuters. "Jestli budou boje pokračovat, může to vyústit v hromadné zabíjení mezi civilisty."

V Bagdádu zaútočil sebevražedný atentátník, který odpálil nálože na svém těle. Zabil nejméně devět lidí, 23 dalších zranil. Terčem předchozích útoků se stalo náborové středisko pro dobrovolníky u města Bákubá, kde granátový zásah zabil šest osob. Nejméně šest mrtvých zůstalo také po náletu vládních sil na kurdský konvoj v téže oblasti. Podle agentury AFP ale není jasné, zda byli Kurdové pravým terčem bombardování, nebo byli zasaženi omylem.

Sunnitští radikálové z organizace ISIL při bleskové ofenzívě dobyli v posledních dnech velkou část severozápadu země a nebezpečně se přiblížili k Bagdádu. Irácký premiér Núrí Málikí ve středu oznámil, že vláda vyzbrojí civilisty připravené bojovat proti extremistům z ISIL. Do náborových středisek se od té doby přišly přihlásit tisíce dobrovolníků.

Bývalý zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí dnes z Ammánu agentuře AFP řekl, že ofenziva islámských radikálů v Iráku je důsledkem nečinnosti mezinárodního společenství vůči konfliktu, který od roku 2011 sužuje sousední Sýrii.

"Je to dobře známé pravidlo: konflikt tohoto typu (v Sýrii) nemůže zůstat uzavřený v hranicích jedné země," prohlásil Brahímí, který z funkce zmocněnce koncem května odstoupil po dvou letech neplodných snah o ukončení syrské krize. Ta si vyžádala přes 160.000 mrtvých.

Brahímí zdůraznil, že od loňského listopadu informoval Radu bezpečnosti OSN a její představitele o významném posilování pozic skupiny ISIL, "desetinásobně aktivnější v Iráku, než v Sýrii".

"Akce džihádistů v Iráku mají v pozadí občanskou válku mezi šíity a sunnity," řekl Brahímí.