nahoru

Papež kritizoval spojence, že za druhé světové války nebombardovali tratě, po kterých nacisté vozili Židy do koncentráků

vib15. června 2014 • 08:00
Papež František  se rozhodl zjistit, jak to s církví  a rodinou vlastně je
Papež František se rozhodl zjistit, jak to s církví a rodinou vlastně je
• foto: 
Profimedia.cz

Papež František se pustil do poměrně nečekané kritiky spojeneckých sil za druhé světové války. V rozhovoru pro katalánský deník La Vanguardia řekl, že spojenci věděli o železničních trasách, po kterých nacisté vozili Židy do koncentračních táborů, ale že proti tomu dlouho nic nedělali. Informoval o tom web thelocal.

František tak reagoval na vytrvalou kritiku, která se snáší na jednoho jeho předchůdce – Pia XII. Ten bývá obviňován, že se nedostatečně postavil na obranu lidí, postižených holocaustem. Papež u toho poukázal na to, že katolická církev naopak zachránila za války před jistou smrtí tisíce Židů v Evropě.

„Proč spojenci nebombardovali tyto železniční tratě, přestože věděli o tom, co se na nich děje?“ ptal se papež. „Neříkám, že Pius XII. neudělal nic špatného. Všichni děláme chyby, já je dělám také. Ale jeho roli je třeba zkoumat v kontextu té doby,“ řekl František.

Navíc dodal, že v příštích letech se hodlá zasadit o to, aby byly zveřejněné další informace z vatikánských archivů, které by objasnily postavení a některá rozhodnutí katolické církve za druhé světové války.

 

vib


Diskuse ke článku