nahoru

Češi, pomozte dnes Ukrajině, jinak dojde zítra na vás

KOD12. června 2014 • 16:33
Ukajina
Ukajina
• foto: 
Ľubomír Kotrha

Ačkoli je situace na Ukrajině ohledně respektování svrchovanosti státu stále horší, česká veřejnost je v tomto ohledu spíše laxní. Z iniciativy Klubu na obranu demokracie vznikla ve spolupráci s dalšími institucemi výzva české vládě a celé politické reprezentaci, která protestuje proti politice ústupků a mnichovanství vůči Putinovu Rusku. Jmenuje se “Nepomůžeme-li Ukrajině, zítra nikdo nepomůže nám”.

V poslední době se objevily petice, podporující v rusko-ukrajinském konfliktu ruské stanovisko. Jednu z nich iniciovaly mj. iniciativy Ne základnám, Stop církevním restitucím a Přátelé Ruska v ČR. Bohumil Doležal, předseda KOD k tomu uvedl: "Takové akce mají jistě v demokratickém prostředí své místo, bylo by jen dobré, kdyby si občané mohli vybrat z více možností. Protože máme na věc zásadně jiný názor než výše uvedení a protože si myslíme, že ten náš je správný, nabízíme veřejnosti svou alternativu."

Nepomůžeme-li Ukrajině, zítra nikdo nepomůže nám

Vývoj událostí na Ukrajině a zejména rusko-ukrajinský konflikt zaměstnává už od počátku roku nejen náš region, ale celý svět. Česká vláda a česká politická reprezentace bohužel podceňují vážnost situace a její dopad na českou politiku a českou národní bezpečnost. Premiér Sobotka rezolutně odmítl nabídku prezidenta Obamy na zvýšení americké vojenské účasti v Evropě, a to se zdůvodněním, že ČR něco takového nepotřebuje a nebude potřebovat. Inaugurace nového ukrajinského prezidenta se nezúčastnil žádný z čelných českých ústavních činitelů. Jsou to znepokojivé signály.

Proto považujeme za nutné připomenout zcela základní fakta.

Dnešní statut Ukrajiny garantovaly podpisem pod politickou dohodu z Budapešti v roce 1994 Spojené státy americké, Velká Británie a Ruská federace. Tři velmoci se tehdy zavázaly, že budou respektovat její nezávislost a suverenitu ve stávajících hranicích a že se zdrží ekonomického nátlaku nebo použití vojenské síly.

Ruská federace tento svůj závazek soustavně porušuje hospodářským a vojenským nátlakem, anexí Krymu i vojenskou subverzí na východě a jihovýchodě Ukrajiny, kterou vydává za občanskou válku. Je povinností všech, kteří berou mezinárodní závazky vážně, aby se postavili za právo Ukrajinců, jejich vedení i legitimně zvoleného prezidenta řešit problémy své země bez ohledu na brutální vnější tlak.

Proti tomu stojí koncepce jednání o novém uspořádání Ukrajiny, jehož se mají účastnit nejen představitelé EU, USA, Ruské federace a ukrajinské vlády, ale i zástupci separatistických bojůvek z východu a jihovýchodu Ukrajiny. Je to koncepce mnichovanská: jejím cílem je zrevidovat jednou dohodnuté uspořádání za účasti velmoci, která nátlak na Ukrajinu provádí, a její ukrajinské páté kolony.

Vyzýváme vládu České republiky a českou politickou reprezentaci, aby vzaly vážně svou politickou zodpovědnost za bezpečnost naší země a zájmy svobody, demokracie a lidských práv u nás i ve světě a solidárně se svými spojenci se jednoznačně postavily na stranu nezávislé Ukrajiny a jejích legitimních politických představitelů. A nechť jsou si přitom vědomy: když my dnes nepomůžeme Ukrajině, zítra nebo pozítří nikdo nepomůže nám.

Klub na obranu demokracie
Konzervativní strana
Občanský institut
Institut Williama Wilberforce
Konzervativní klub Vox
Occidentis, vydavatel Konzervativních listů

Svůj podpis k výzvě můžete připojit ZDE.

KOD


Diskuse ke článku