nahoru

Krejčíř mi poléval tvář vařící vodou, popsal svědek u soudu

lam, ČTK 19. května 2014 • 15:29
Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř
• foto: 
Reu

Bjeki Lukhele dnes u soudu v Jihoafrické republice označil Čecha Radovana Krejčíře za osobu, která ho mučila. Krejčíř prý chtěl vědět, kde je Lukheleho bratr, který údajně pracoval pro Krejčíře jako drogový kurýr. Soud, před nímž kontroverzní český podnikatel a několik dalších osob čelí obžalobě z únosu a z pokusu o vraždu, tak vstoupil do druhého týdne.

Začátek jednání provázel zmatek kolem požadavku, aby Lukheleho nesnímaly kamery. Soudce nakonec kameru v síni povolil, ale s tím, že nebude zabírat svědkovu tvář.

Lukhele označil Krejčíře jednoznačně jako muže, který ho údajně mučil kopáním a poléváním horkou vodou. "Byla to vařící voda, která mi způsobila zranění na temeni hlavy. Z levé strany tváře se mi sloupala kůže," citovali Lukheleho na Twitteru jihoafričtí novináři sledující proces. Muži ho prý potom odvezli na místo, kde ho zadržovali. "Měl jsem svázané ruce, střežili mne ve den v noci," řekl. Pak ho prý jednou v noci vezli autem, aby jim ukázal bratrův dům, ale bratr v něm nebyl.

Minulý týden před soudem vypovídal Paul Vusi Msimango jako svědek. O vařící vodě použité údajně Krejčířem při mučení hovořil také on.

V kauze figuruje drogový kurýr přezdívaný Doktor, který prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč) a s drogou zmizel. Doktora prý chtěl český podnikatel vypátrat právě přes jeho bratra Lukheleho. I přes mučení bratra se prý Doktor odmítl s Krejčířem setkat a tvrdil, že "zásilka" se ztratila. Msimango tvrdil, že Krejčíř hodlal Lukheleho zabít a vylákat tak Doktora na pohřeb.

V soudní síni byl dnes podle jihoafrického listu The Citizen také vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který se zabývá Krejčířovou činností v JAR. Neočekává, že bude vyzván, aby svědčil. "Myslím, že dostali dost informací a mohou pokračovat beze mne," řekl. Když proces v květnu začínal, stačil prý Krejčíř k O'Sullivanovi poznamenat, že na něj dojde.

Kromě Krejčíře v případu útoku a únosu Lukheleho figurují Desai Luphondo, Samuel Maropeng, George Nthoroane, Jan Lefu Mofokeng a Siboniso Miya.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007, zatčen byl loni v listopadu a od té doby je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly. Koncem dubna byl navíc nově obžalován z podílu na loňské vraždě Zimbabwana Phumlaniho Ncubea, který pro něj prý pracoval jako vymahač dluhů. Soud bude tento případ, v němž jsou obžalováni další tři lidé, projednávat odděleně.

Na jih Afriky Krejčíř přesídlil ze Seychel, kam v roce 2005 utekl před policejním vyšetřováním v Česku. V Jihoafrické republice Krejčíř požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Českým soudem byl pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik a další kauzy ještě neskončily.

Jihoafrická média Krejčíře spojují nejméně s desítkou vražd a dalších trestných činů. Podle reportérů byl jednou z klíčových postav johannesburského podsvětí, za žádný trestný čin ale v JAR odsouzen nebyl.

lam, ČTK