nahoru

Ruští vojáci se prý na Krymu zmocnili protiraketové obrany

ČTK, lam 5. března 2014 • 12:03
Krym
Krym
• foto: 
ČTK

Ruské okupační síly se údajně na Krymu zmocnily dvou praporů ukrajinské protiraketové obrany. Oznámila to dnes agentura Interfax s odvoláním na informované armádní zdroje. Rusové se prý nyní snaží přinutit obsluhu protiraketových baterií ke spolupráci s ruskými vojáky a promoskevskými aktivisty. Ukrajinské ministerstvo obrany o incidentu zatím nemá žádné zprávy.

Velení ukrajinské pohraniční služby podle agentury Unian přesunulo dvanáct pohraničních hlídkových lodí z krymských přístavů do Oděsy. Důvodem byla podle oficiální zprávy obava o zdraví a životy námořníků, vystavených tlaku proruských aktivistů a okupačních ruských jednotek. Lodě kotvící dosud v sevastopolském přístavu a na Jaltě by podle mluvčího pohraničních vojsk mohly padnout do rukou povstalců.

Agentura Interfax-Ukrajina oznámila, že v oblastech hraničících s Ruskem není patrný ústup ruských útvarů do kasáren, jak o něm v úterý na tiskové konferenci hovořil prezident Vladimir Putin. Jednotky byly vyvedeny do bojových postavení v souvislosti s prověrkou, kterou Putin nařídil v západním a centrálním vojenském okruhu. V úterý šéf Kremlu oznámil, že manévry skončily a vojska se vracejí do kasáren.

Podle informace ukrajinské pohraniční služby je situace na hranicích klidná, ale napjatá. Přes ukrajinské pohraniční posty se v minulých dnech nedostalo několik stovek ozbrojených Rusů, které od hranic vykázali ukrajinští pohraničníci. Zvýšení počtu ruskojazyčných obyvatel Ukrajiny, kteří zemi opouštějí a míří do Ruska, ukrajinští pohraničníci nezaznamenali. Podle ruských státních médií jsou takových lidí desetitisíce. 

ČTK, lam


Klíčová slova: Rusko, válka, ukrajinaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.