nahoru

Ruští vojáci se prý na Krymu zmocnili protiraketové obrany

ČTK, lam5. března 2014 • 12:03
Krym
Krym
• foto: 
ČTK

Ruské okupační síly se údajně na Krymu zmocnily dvou praporů ukrajinské protiraketové obrany. Oznámila to dnes agentura Interfax s odvoláním na informované armádní zdroje. Rusové se prý nyní snaží přinutit obsluhu protiraketových baterií ke spolupráci s ruskými vojáky a promoskevskými aktivisty. Ukrajinské ministerstvo obrany o incidentu zatím nemá žádné zprávy.

Velení ukrajinské pohraniční služby podle agentury Unian přesunulo dvanáct pohraničních hlídkových lodí z krymských přístavů do Oděsy. Důvodem byla podle oficiální zprávy obava o zdraví a životy námořníků, vystavených tlaku proruských aktivistů a okupačních ruských jednotek. Lodě kotvící dosud v sevastopolském přístavu a na Jaltě by podle mluvčího pohraničních vojsk mohly padnout do rukou povstalců.

Agentura Interfax-Ukrajina oznámila, že v oblastech hraničících s Ruskem není patrný ústup ruských útvarů do kasáren, jak o něm v úterý na tiskové konferenci hovořil prezident Vladimir Putin. Jednotky byly vyvedeny do bojových postavení v souvislosti s prověrkou, kterou Putin nařídil v západním a centrálním vojenském okruhu. V úterý šéf Kremlu oznámil, že manévry skončily a vojska se vracejí do kasáren.

Moderátorka Putinovy televize kritizovala v přímém přenosu invazi na Krym

Podle informace ukrajinské pohraniční služby je situace na hranicích klidná, ale napjatá. Přes ukrajinské pohraniční posty se v minulých dnech nedostalo několik stovek ozbrojených Rusů, které od hranic vykázali ukrajinští pohraničníci. Zvýšení počtu ruskojazyčných obyvatel Ukrajiny, kteří zemi opouštějí a míří do Ruska, ukrajinští pohraničníci nezaznamenali. Podle ruských státních médií jsou takových lidí desetitisíce. 

ČTK, lam


Klíčová slova: ukrajina, Rusko, válka


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější