nahoru

Klub na obranu demokracie: Proti demagogii v kauze Nečas

Bohumil Doležal 17. února 2014 • 14:44
nečas
nečas
• foto: 
Profimedia.cz

Klub na obranu demokracie, jehož předsedou je spolupracovník Reflexu Bohumil Doležal vydal následující stanovisko ke skandálnímu vyjádření Vrchního státního zastupitelství ohledně obvinění Petra Nečase:

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci obvinilo expremiéra Petra Nečase z trestného činu podplacení podle § 332 odst. 1 trestního zákoníku. V té souvislosti dalo veřejnosti k dispozici prohlášení, v němž se mj. praví:

"V této trestní věci jde o zodpovězení zásadní otázky celospolečenského významu, zda v procesu projednávání a schvalování zákonů, které ovlivňují život všech občanů, se mají poslanci ve smyslu svého ústavního slibu řídit svým nejlepším vědomím a svědomím a mandát vykonávat v zájmu všeho lidu, nebo zda a nakolik je přípustné, aby jejich rozhodování mohlo být ovlivňováno slibem nebo poskytnutím osobních výhod.“

Jsme přesvědčeni, že nejen orgány činné v trestním řízení, ale vůbec žádné orgány v demokratickém právním státě nejsou oprávněny posuzovat, nakolik je jednání občana v souladu s jeho svědomím, a vyvozovat z toho vůči němu sankce. V demokratickém státu dále platí, že každý občan (a tedy i politik) má právo kdykoli se proti státní moci odvolat k vlastnímu svědomí a na zájem lidu. A zároveň, že stát nemá a nesmí zneužívat odkazy na údajnou nesvědomitost a na rozpor se zájmy lidu k potlačování svých občanů, jak jsme to zažívali kdysi v nedemokratických poměrech. Výkon státní moci v demokratickém právním státu nepředstavuje vůli lidu předem a automaticky, ale jeho jednotlivá rozhodnutí je třeba z tohoto hlediska neustále prověřovat. Pokud by se prosadilo to, s čím teď přichází Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, znamenalo by to návrat do minulosti. Takový přístup může mít vážný dopad na stav politických svobod a právních jistot v naší zemi. Proto je nutné, aby činnost orgánů činných v trestním řízení jak všeobecně, tak v případě Nečas zvlášť, byla pod ustavičnou kontrolou veřejnosti. O to bychom měli každý v rámci svých sil a možností usilovat.

Prosíme ty, kteří s naším stanoviskem souhlasí, aby se k němu připojili.

Výbor Klubu na obranu demokracie

Bohumil Doležal, Bohumil Dvořák, Vojtěch Kučera, Pavel Otto, Jan Scheinost

Praha, 16. února 2014

Toto stanovisko můžete podpořit a připojit se k němu ZDE.Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.