nahoru

Egyptská armáda popřela zprávu o Sísího kandidatuře na prezidenta

6. února 2014 • 17:30
Sísí Egypt
Sísí Egypt
• foto: 
ČTK

Egyptská armáda popřela, že její nejvyšší velitel AbdalArmáda vydala prohlášení, v němž nevylučuje, že Sísí kandidovat bude. V rozhovoru pro As-Sajísu to prý ale výslovně neřekl. "To, co list napsal, je interpretace novinářů, ne přesná citace maršála Sísího. Předložení prezidentské kandidatury je osobní rozhodnutí, které maršál Sísí, a nikdo jiný, učiní před egyptským národem. Vyjádří se jasně a přímo, bez nejasností," stojí v prohlášení.

Armáda dala v lednu Sísímu mandát kandidovat ve volbách. Bude-li se o prezidentský úřad ucházet, musí předtím odstoupit z funkce ministra obrany a formálně opustit armádu. Ústava totiž členovi armády kandidaturu zakazuje. Volby se budou konat do poloviny dubna a Sísího šance vyhrát volby jsou podle analytiků velké.

Maršál je hlavní postavou spojovanou s loňským svržením prezidenta Muhammada Mursího. Armáda potom jmenovala prozatímní vládu a postupně moci zbavila islamisty z Muslimského bratrstva, za něž byl Mursí zvolen. Bratrstvo je nyní považováno za teroristickou organizaci a Mursí čelí čtyřem soudním procesům.

Přitom to byl Mursí, kdo Sísího jmenoval náčelníkem štábu armády a ministrem obrany. Sísí je považován za muže činu a Mursího oslovila také jeho zbožnost. Sísí má mezi Egypťany stejně jako armáda obecně značnou popularitu. Islámští radikálové, kteří se přihlásili k několika vražedným útokům v Egyptě, ale nedávno pohrozili, že se zaměří právě na Sísího. Fattíh Sísí ohlásil svou kandidaturu v nadcházejících prezidentských volbách. Odvozovalo se to původně z rozhovoru, který Sísí poskytl kuvajtskému listu As-Sijása. Armádní mluvčí Ahmad Alí však později řekl, že informace, kterou deník ve středu večer zveřejnil, nebyla přesná, a že Sísího slova byla špatně pochopena. Sísí podle listu řekl, že "neodmítne požadavek" národa.Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.