nahoru

VIDEO: Michael O’Leary na konferenci ostře napadl Evropskou komisi

RX20. ledna 2012 • 10:00
VIDEO: Michael O’Leary na konferenci ostře napadl Evropskou komisi
foto: Profimedia.cz

Šéf letecké společnosti Ryanair, která v Evropě přepraví nejvíce cestujících, se nebývale ostře pustil do Evropské komise.

„To je poprvé, kdy jsem byl já nebo Ryanair pozván Evropskou unií na konferenci, protože EU tráví většinu času tím, že mě žaluje, mučí, kritizuje za to, že jsem v celé Evropě snížil ceny leteckého cestování,“ začal O’Leary své vystoupení na konferenci o inovacích, kterou v prosinci pořádala Evropská komise.

 

Co ještě zaznělo v projevu O’Learyho? Podívejte se na video:

 

 

KDO JE MICHAEL O'LEARY A CO TO JE RYANAIR

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair je podle počtu přepravených cestujících za loňský rok největší firmou svého druhu v Evropě. Sídlí v Dublinu. Vznikla v roce 1985, jméno nese po jednom ze zakladatelů – Tonym Ryanovi. V roce 1991 do malých ztrátových aerolinek nastoupil Michael O’Leary, který se o tři roky později stal jejich šéfem. A nastal zlom. O’Leary provedl zásadní změny a začal v Evropě úspěšně bojovat s velkými národními (dotovanými) aeroliniemi. Inspirací mu prý byly úspěšné americké Southwest Airlines. Ve stejné době proběhla deregulace leteckého odvětví, což pro Ryanair znamenalo velkou příležitost.

Filozofie firmy spočívá v osekání všech doprovodných nákladů a ponechání co nejnižší ceny za samotnou letenku. Platí se tedy i za jediné nepříruční zavazadlo, jídlo, pití, na krátkých letech i za použití WC. Nízké ceny dosahuje Ryanair i tak, že používá levnější letiště mimo hlavní aglomerace, případně tvrdě vyjednává o poplatcích (proto zrušil Prahu a létá jen do Brna).

Ryanair je ale i často kritizován. Za nedostatečné bezpečnostní procedury, nepříliš přívětivý personál i za nízkou úroveň hygieny. O’Leary to buď odmítá, nebo vysvětluje po svém: „Létání je cestování jako každé jiné. Proč by během hodinového letu měli pasažéři dostávat lepší servis než v autobuse?“ A cestující mu dávají za pravdu, protože je jich přes 75 miliónů za rok.


Ryanair dostal několikrát pokutu – za velké slevy na letištních poplatcích (na letištích ve veřejném vlastnictví to bylo bráno jako dotace) či za odmítnutí pomoci cestujícím poté, co byly kvůli islandské sopce zrušeny v roce 2010 mnohé lety (rušení Ryanair naopak kritizoval).

MIROSLAV CVRČEK

 

Komentovaný projev Michaela O’Learyho čtěte v Reflexu č. 03/2012.

 

 

RX


Klíčová slova: rxrxDiskuse ke článku