Knihy

Knihy Zdroj: Profimedia.cz

Zákony českého knižního trhu aneb Pár čísel k předvánočnímu prodeji literatury

Dům bez knih je jako tělo bez duše, napsal Julius Zeyer. A my si tuhle pravdu uvědomujeme zejména před Vánoci – právě tehdy utratíme za knihy nejvíce. Ruku v ruce s tímto trendem jde nabídka nakladatelů: v druhé půli října, v listopadu a v první polovici prosince posílají na trh nejvíce nových titulů a pochopitelně jde o ty nejlákavější.

 

„Rozdělení prodejů v knihkupectvích bývá každý rok po čtvrtletích podobné, říkáme tomu pravidlo 20 %, 20 %, 20 %, 40 %,“ komentuje stav trhu projektová manažerka Hana Žáková z internetového knihkupectví a knižního velkoskladu Kosmas. „Naše zkušenost je, že podíl novinek v distribuci obvykle roste kolem květnového veletrhu a pak od poloviny září. Nakladatelé naopak vědí, že knihy, které vyjdou v druhé půli prosince, je obtížné propagovat i smysluplně distribuovat.“ Třeba letos v červenci, s předstihem nejslabším „knižním“ měsíci, šlo do distribuce Kosmasu pouhých 152 titulů, v září to bylo 643, v říjnu 795 a v listopadu dokonce 887.

 

Podíváme-li se na loňské statistiky rozdělení celoročních prodejů v e-shopu Kosmasu (který mimochodem aktuálně nabízí skladem kolem 32 000 titulů), zjistíme, že zatímco v červenci a srpnu činily prodeje jen 5 % celkového obratu, v listopadu to bylo 15 % a v prosinci dokonce 17 % – celá třetina prodaných knih byla koupena v posledních dvou měsících roku. Letos prý to bude podobné, jen s tím rozdílem, že říjnové prodeje byly poněkud vyšší díky akci Velký knižní čtvrtek (vzpomínáte, jak 13. 10. vstoupilo naráz na trh deset senzačních novinek v čele s Umbertem Ecem a Komisařem Vrťapkou?).

 

Slova Hany Žákové potvrzuje i Zuzana Turňová, tisková mluvčí sítě sedmi knihkupectví Neoluxor. Oprašte svou slovenštinu: „Čo sa týka predajov v prosinci, zdvihnú sa o 100 % oproti mesačnému priemeru. V tržbách sú nárasty ešte vyššie, pretože okrem kníh kupujú zákazníci množstvo doplnkového sortimentu, ktoré ponúkame, a využívajú hojne ďalšie služby – darčekové balenie, darčekové poukážky...“

 

 

Zuzana Turňová navíc poupravuje obecnou představu, že další blížící se vlna ekonomické krize odradí nakupující a od knih je zažene do potravin, nakupovat cukr a konzervy do zásoby: „Z dosavadných výsledkov to vypadá na to, že sa nám podarí zachovať objemy z minulých rokov. Napriek silnejúcim obavám z kríze, správam o zmenách v nákupnom chovaní a dvíhajúcej sa DPH zákazníci knihu ako darček pod stromček zjavne vyhľadávajú. Čo je možné bezpečne vysledovať, je presun transakcií na internet.“

 

Právě na internetu se nejvíc prodávají e-knihy, po nichž čeští moderní čtenáři dlouho toužili a jejichž nabídka je stále ještě nedostatečná. Toho zneužívají piráti a připravují o tržby nakladatele. Například všechny tři nejprodávanější e-knihy (Stopařův průvodce Galaxií 1. od Douglase Adamse, Alef Paula Coelha a Tahle země není pro starý Cormaca McCarthyho) v internetovém obchodě www.kosmas.cz, který zahájil prodej e-books letos 4. listopadu, jsou všechny nelegálně a zdarma stáhnutelné na webu. Nejprodávanějšími českými autory e-knih na www.kosmas.cz jsou Miloš Urban, Emil Hakl a Josef Hausmann.

 

 

Na pultech je pro změnu momentálně jednou z nejprodávanějších, ne-li úplně nejprodávanější českou novinkou román oblíbeného autora sci-fi a fantastiky Jiřího Kulhánka Vyhlídka na věčnost, který vyšel 24. října. Ľubomír Plata z nakladatelství Crew, jež knihu vydalo, odhaduje počet doposud prodaných výtisků na téměř dvacet tisíc (velmi vieweghovská cifra!) a autor sám skromně přiznal, že „...to byla taková smršť, že ani v nakladatelství zatím nemají přesná čísla. Takže mohu jen naznačit: náklad, který byl na mimomainstreamovou knihu značný a který měl pokrýt poptávku na dva roky, byl z centrálního skladu pryč za čtyři pracovní dny. Dotisk byl předem rozebrán přibližně v tutéž dobu.“

 

Zní to fantasticky, ale já si raději pořídím pěknou oldschoolovou publikaci Pražský chodec proti tankům, novinku známého fotografa staré Prahy Jiřího Všetečky s podtitulem Srpen 1968. Abychom nezapomněli. Knihu o 116 stranách, plnou černobílých dokumentárních snímků, nedávno vydalo nakladatelství Naše vojsko (jak jinak!), a to v populární edici Vojenské dějiny ve fotografii. Tak tedy, abychom nezapomněli...