Protiizraelské protesty v Íránu.

Protiizraelské protesty v Íránu. Zdroj: ČTK / AP / Vahid Salemi

Protiizraelské protesty v Íránu.
Protiizraelské protesty v Íránu.
Protiizraelské protesty v Íránu.
Íránský ajatolláh Alí Chameneí (duben 2024)
Íránský ajatolláh Alí Chameneí (duben 2024)
6
Fotogalerie

Írán proti Izraeli vyslal přes 300 dronů a raket, drtivou většinu Izrael zneškodnil

Írán za uplynulou noc proti Izraeli vyslal přes 300 dronů a raket, uvedla izraelská armáda s tím, že 99 procent z nich bylo sestřeleno. Šlo podle ní o významný strategický úspěch, protože se jí íránský útok podařilo zmařit. Armádní mluvčí Daniel Hagari řekl, že "funkčnost armády zůstala plně zachována" a že velení diskutuje o tom, jaké možnosti má dál, napsala agentura Reuters. Izrael od 06:30 SELČ znovu otevřel svůj vzdušný prostor.

Podle izraelských činitelů, na které se odvolává list The New York Times, byla většina dronů a raket vypuštěna přímo z íránského území, i když malý počet startoval také z Iráku a z Jemenu. Šlo o první útok vedený proti Izraeli přímo z íránského území. Mezi oběma zeměmi dlouhodobě panuje nepřátelství.

Izraelská i světová média zmiňují jen malé způsobené škody, většinu útočících dronů a střel se podařilo zlikvidovat, řadu ještě mimo izraelský vzdušný prostor. Jak v prohlášení připustil mluvčí izraelské armády Daniel Hagari, měl Izrael v této věci "určitou podporu" svých spojenců. To nad ránem potvrdil také Bílý dům v prohlášení po telefonickém rozhovoru mezi prezidentem Joem Bidenem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. "Pomohli jsme Izraeli sestřelit skoro všechny přilétající drony a střely," uvedl podle tohoto zdroje Biden. Média v noci upozorňovala také na zapojení britských a jordánských letadel.

Americký Institut pro studium války si podle listu The Times of Israel (ToI) všiml, že noční íránský útok měl společné rysy s tím, jakým způsobem nyní Rusko při své agresi na Ukrajině používá drony a střely. "Rusko na Ukrajině experimentovalo s kombinacemi balistických střel a střel s plochou dráhou letu společně s íránskými drony," podotkl institut.