Video placeholde
Desítky lidí demonstrovaly před domem ministra vnitra Jana Hamáčka
Desítky lidí demonstrovaly před domem ministra vnitra Jana Hamáčka
Desítky lidí demonstrovaly před domem ministra vnitra Jana Hamáčka
Desítky lidí demonstrovaly před domem ministra vnitra Jana Hamáčka
Desítky lidí demonstrovaly před domem ministra vnitra Jana Hamáčka
25
Fotogalerie

Hamáčku, ty osle, vylez! Desítky lidí demonstrovaly s rakví před domem ministra vnitra

V Mratíně u Prahy před domem ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) dnes v poledne lidé demonstrovali proti vládním koronavirovým opatřením. Akci uspořádala iniciativa Chcípl PES, která sdružuje protestující podnikatele. ČTK to za iniciativu sdělil Jiří Janeček. Podobná akce se uskutečnila před týdnem v Brně v bydlišti ministra školství Roberta Plagy (za ANO) a v polovině ledna u domu ministra zdravotnictví Jan Blatného (za ANO). Další demonstraci chystají na neděli 7. března na Staroměstském náměstí.

"Akce začala za pět minut 12:00. Kolegové ze Chcíplého Psa z Mladé Boleslavi dovezli před dům pana Hamáčka tzv. mrazák, kterým tento politik vyhrožoval, že bude plný mrtvol," uvedl Janeček. Demonstrující, kteří se k bydlišti ministra vnitra vydali s transparenty a českými vlajkami, nesouhlasí s protipandemickými opatřeními, které podle nich nikam nevedou a likvidují podnikatele v České republice.

"Nesouhlasíme s odsouhlasením pandemického zákona. Nesouhlasíme s porušováním naší Ústavy," uvedli demonstrující. Podle iniciativy byl vyvolán všeobecný strach a pak přišly návrhy na posílení "akceschopnosti vládnoucí garnitury ve jménu boje za záchranu vystrašeného národa". "Porušení ústavy, pokud se národ neozve, se stane pravidlem," míní.

Iniciativa vyzývá občany, že je třeba se ozvat, aby Senát pandemický zákon nepodpořil. "Musíme bohužel do ulic, tak jako 1989, klíče sebou, budou se hodit!," uvedl Chcípl PES. Demonstraci plánuje na 7. března od 14:00 na Staroměstském náměstí.

Na podobě takzvané pandemické normy se vláda dohodla s většinou opozičních stran, Sněmovna zákon odsouhlasila ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice tak zřejmě dostanou pravomoci vydávat širší restrikce proti covidu-19. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Nebude nutný nouzový stav. Předlohu, jejíž stěžejní část má být účinná do konce února příštího roku, nyní posoudí Senát.

Chcípl PES vznikla jako výzva podnikatelů z gastronomie s cílem ukázat na nesmyslnost vládních opatření. Snaží se propojit podniky ze všech oborů a hledat společné cesty řešení situace kolem pandemie. Chcípl PES má již podanou žádost o založení politického hnutí, chce kandidovat v podzimních sněmovních volbách.