nahoru

Casa Serena: Míče v trávě

Andrej Halada22. června 2010 • 10:08
Casa Serena
Casa Serena
• foto: 
Andrej Halada

Nedávno jsem mohl opět ocenit, jak perfektně navržené, postavené i udržované hřiště je Casa Serena u Kutné Hory. Já vím, zní to trochu divně, když tohle privátní hřiště může hrát vlastně jen málokdo. Ale pozor: víte, že právě v tomto soukromém areálu se už konají komerční turnaje?

 

Na Casa Serenu zvou novináře každý rok organizátoři turnaje Casa Serena Open, tedy evropského seniorského klání, které se tu hrálo loni a předloni. Letos to bude potřetí, od 17. do 19. září. Casa Serena Open je vyvrcholením Europan Senior Tour, s dotací 600 000 eur je to mimo kategorie major vůbec největší suma peněz vyplácená na výhrách.

 

Casa Serena Casa Serena Foto Andrej Halada

 

Na tiskovce k turnaji jsem se zeptal, jak to vlastně s budoucností hřiště vypadá. Maureen Changová, která má areál na starost, otázku přivítala – jak totiž vyplynulo, hřiště stavěné původně jako ryze privátní areál majitele Foxconnu Terryho Goua už nabíhá na „veřejný“ provoz a o prezentaci stojí. Tedy přesněji: otevírá se turnajům, jež si tu firmy či jednotlivci mohou uspořádat. Několik se jich tu ostatně už uskutečnilo. Pokud tedy máte zájem o uspořádání turnaje, je možné kontaktovat paní Changovou přes webovou stránku foxconn.cz, kde je uveden mail i telefon na její asistentku, Petru Kubátovou.

 

Casa Serena Casa Serena Foto Andrej Halada

 

Casa Serena je přitom pro privátní akce jako stvořená. Je to totiž prostor, který je naprosto oddělen od okolního ruchu. Jen občas přeletí stíhačka z nedalekého vojenského letiště v Čáslavi. Tady si hráči pozvaní na turnaj hru skutečně užijí, tady se může člověk oprostit od rušivých myšlenek. Ostatně kdyby v hodnocení českých hřišť existovala kategorie „klid a harmonie“, pak by Casa Serena patrně obsadila tu úplně nejvyšší příčku.

 

Vím, o čem mluvím. Novináři tu totiž hráli turnaj a opět jsem atmosféru místa ocenil. A to i přes fakt, že hřiště samotné je velice těžké. Dlouhé, fyzicky náročné, s brutálními rafy v okolí. Kolega s hendikepem 54 se doslova protrápil do cíle, přičemž ztratil víc než 15 míčků.

 

Casa Serena Casa Serena Foto Andrej Halada

 

Ano, pokud se na Casu Serenu v rámci turnaje dostanete, pak si s sebou vezměte hodně míčů. Nemá moc smysl je hledat, pokud letí mimo fervej, většinou jsou hluboko v trávě. Rovnou hrajte provizi. A především hrajte na přesnost, žádné daleké drajvy. Tohle hřiště všechny, kdo jsou tu poprvé, vyškolí. Ale nic to nezmění na faktu, jak pěkně se tu hraje.

 

Pokud jde o letošní Casa Serena Open, tak oproti loňsku jsou tu dvě důležité novinky. Za prvé: při návštěvě je možné parkovat rovnou v areálu, ve vesničce Roztěž. Jedno parkoviště pro zhruba 300–400 vozů bude připraveno u jamek 2 a 3, další parkoviště, pro stejný počet aut, bude kousek pod areálem u fotbalového hřiště. Návštěvníci nebudou muset dojíždět shuttle-bussy z Kutné Hory, byť i zde bude v areálu Foxconn parkoviště připravené.

 

Casa Serena Casa Serena Foto Andrej Halada

 

Druhou novinkou je, že pole pro 78 hráčů obohatí i dva Češi. Loni i předloni jsme dostali jen jedno místo, hrál Jan Juhaniak, resp. Jiří Seifert. Oba jsou žhavými kandidáty i nyní. Na turnaj letos nepřijede první vítěz z roku 2008 Bernhard Langer. Casa Serena Open totiž koliduje s turnajem americké Champions Tour v Jižní Koreji. Právě tam by měl Langer hrát, jde o akci zásadního charakteru: Champions Tour se totiž poprvé bude hrát mimo území USA. Tomu odpovídá i mimořádná finanční dotace, která činí tři milióny dolarů.

 

Langer by se měl do Česka opět vrátit v roce 2011, neboť i na tento rok je už v jednání pořádání dalšího turnaje Casa Serena Open (původní dohoda zněla na tři roky). European Senior Tour má velký zájem na tom, aby Casa Serena z itineráře nevypadla. Jedná se proto i o podpoře ze strany českých firem – dosud se na turnaji sponzorsky podílel Foxconn a počítačová firma Hewlett-Packard.

 

Casa Serena Casa Serena Foto Andrej Halada

 

Hrát by letos opět měl sympatický Angličan Peter Mitchell, vítěz z roku 2009. Přijet by měl i Ian Woosnam, jenž právě s Langerem svedl v roce 2008 finálový boj. Dalším top hráčem mezi účastníky je Sam Torrance, loňský vítěz Order of Merit. Lahůdkou by mohla být i přítomnost thajského hráče Boonchu Ruangkita, který je v současnosti vedoucím hráčem Order of Merit European Senior Tour. Ruangkit je obrovským překvapením, zatím se zúčastnil šesti turnajů a hned tři z nich vyhrál a jednou byl dělený druhý. V Thajsku dokonce triumfoval se skóre -21; a to se hrálo jen tříkolově.

 

Casa Serena Casa Serena Foto Andrej Halada

 

Evropská seniorská túra přitom i v době ekonomické krize žije. Podle výkonného ředitele Andyho Stubbse zažila především loni těžký rok, letos se už rozrostla o tři nové turnaje. Na prize money si hráči rozdělí přes 11 miliónů eur. I proto je o sérii mezi hráči nad padesát let velký zájem. Loni se na kvalifikační škole objevilo přes 170 hráčů, přitom šanci na postup mělo jen sedm hráčů.

 

Casa Serena Casa Serena Foto Andrej Halada

 

A samozřejmě to důležité: vstup je pro diváky letos opět zdarma. Kdo by chtěl na Casa Serena Open pomáhat s organizací, resp. dělat kedíka, může se hlásit přes webovku casaserenaopen.com, stránka je v češtině i angličtině. Odměna za práci je i v tom, že si dobrovolníci den po turnaji budou moci hřiště zahrát.

 

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

Andrej Halada


Diskuse ke článku