nahoru

Rusko ještě tančí

Pavlína Wolfová9. května 2010 • 20:50
Vojenská přehlídka chvílema působila jako vzpomínka na staré mocné časy.
Vojenská přehlídka chvílema působila jako vzpomínka na staré mocné časy.
• foto: 
Reuters, EPA

Má za sebou největší vojenskou přehlídku od konce druhé světové války. Jedenáct tisíc vojáků se dneska ráno předvedlo upřímně nadšeným Rusům poskládaných do špalíru kolem moskevské Tverské třídy. Viděli v provozu sto jeden a šedesát bojových vozidel, devadesát čtyři letouny a třiatřicet helikoptér.

Zatímco na Rudém náměstí slavili pouze VIP hosté, politici, mimo jiné i český prezident Václav Klaus, diplomaté a slávu zaznamenávali novináři, na dalších místech v centru Moskvy se doteď baví statisíce lidí. Na nazdobených jevištích pod širým nebem tančí folklorní soubory, z reproduktorů zní tradiční písně sovětských hrdinů. Poprvé od války tu dnes ráno spolu pochodovali zástupci všech spojeneckých armád. Dnes v noci čekají Moskvu velkolepé ohňostroje, které dosud nevídané oslavy završí.

Pak ještě zbývá zaplatit účet – podle odhadů jednu miliardu a dvě stě tisíc rublů. Spontaneita právě slavivších Rusů svědčí o tom, že jim slavnosti a demonstrace síly podobného rozsahu chyběly. V roce 1991 zrušil prezident Boris Jelcin strašácké vojenské přehlídky na znamení ukončení studené války. Tradici znovu obnovil až jeho nástupce Vladimir Putin.

Reportáž z moskevských oslav přineseme ve čtvrtečním čísle Reflexu.Diskuse ke článku