nahoru

Oficiálně nejstarší pandě žijící v zajetí je 37 let

ČTK28. července 2015 • 17:00
Oficiálně nejstarší pandě žijící v zajetí je 37 let
foto: Reuters

Pandí samička Ťia-ťia se stala oficiálně nejstarší pandou žijící v zajetí. Oznámil to dnes Blythe Ryan Fitzwilliam, který patří mezi sudí, kteří rozhodují o zápisech do Guinnessovy knihy rekordů. V přepočtu na lidský věk se Ťia-ťia dožila sta let.

Narodila se v Číně a v roce 1999 skončila v hongkongské zoo jako dárek u příležitosti oslav 2. výročí předání Hongkongu pod čínskou správu.

Fitzwilliam řekl, že má tu čest ohlásit dva rekordy, totiž nejstarší pandu stále žijící v zajetí a pandu, která se dožila vůbec nejdelšího věku v těchto podmínkách.

Ťia-ťia, jejíž jméno v překladu znamená dokonalost, překonala rekord pandy Tu-tu. Ta se dožila 36 let a 11 měsíců a většinu života strávila v zoo v čínském Wu-chanu.

Podle doložených fotografií se Ťii daří dobře, ale výkonná ředitelka zoologické péče v hongkongské zoo Suzanne Gendronová řekla listu South China Morning Post, že má Ťia zdravotní potíže a musí brát léky. Má prý oční zákal a trpí vysokým krevním tlakem. "Ale těší nás, jak si stále dobře vede, i když je velmi, velmi stará," řekla. Veterinářka Paola Martelliová řekla, že se Ťia-ťia stále snaží pohybovat se. "Více spí a postupně omezuje svou aktivitu. Ale stárne důstojně, stejně jako vaše babička," sdělila.

Pandy velké se na svobodě dožívají v průměru 18 až 20 let a v zajetí žijí většinou o pět let déle. Podle odhadů je na svobodě ani ne 2000 pand, jejichž životní prostředí se zužuje kvůli lidské činnosti.

ČTK


Diskuse ke článku