Kuriózní důsledek oteplování planety: Sníh odkrývá zamrzlé mumie | Reflex.cz
nahoru

Kuriózní důsledek oteplování planety: Sníh odkrývá zamrzlé mumie

Tereza Stonišová23. července 2015 • 07:00
Sníh odkrývá zamrzlé mumie
Sníh odkrývá zamrzlé mumie
• foto: 
Arctic Institute of North America

Nejvyšší vrcholek Mexika, 5 636 metrů vysoká Pico de Orizaba, vydala jednu z obětí hor. Důvodem je tání, které hory postihlo v takovém měřítku, že i několik desítek centimetrů sněhu odhalilo to, v co už téměř nikdo nedoufal.

Obdobný proces neprobíhá jen v Mexiku. Odtávání ledových ploch, které dříve neodtávaly ani v letním období, je typickým znakem posledních let. Permafrostu, který je pod povrchem země, ubývá v Rusku, na Novém Zélandu, ale i na Aljašce.

Zmíněný vrcholek Pico de Orizaba nedávno vydal pozoruhodný nález. Při expedici ve zmíněné oblasti se v roce 1959 pohybovala expedice, pro níž se však stalo osudnou špatné počasí. Obdobně tragický byl i osud dalších několik členů. Institut, který se v Mexiku zabává tzv. glaciální archeologií, tzn. nálezy, které vydá zmrzlá půda poté, co jí část odtaje.

„Tento případ právě vyšetřuji,“ řekl poněkud policejní hantýrkou odborník na glaciální archeologii Gerald Holdsworth, který se zabývá nálezem zmrzlé mumie. Identifikoval jej jako člena výprvy z roku 1959, konkrétní detaily však zatím neprozradil.

 

Tereza Stonišová

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější