nahoru

Kolem nové bondovky Spectre vznikají zcela samostatné virtuální příběhy

ČTK, ort31. března 2015 • 08:00
James Bond
James Bond
• foto: 
Twitter/James Bond

Produkce připravující nový, už 24. film o agentu 007 Jamesi Bondovi, navnadila fanoušky po celém světě zveřejněním oficiálního traileru, který od minulého pátku jen na serveru YouTube nasbíral téměř 5 milionů zhlédnutí. Ovšem informace z pozadí natáčení, které probíhá od 19. března v Mexiku, by samo o sobě vydalo na špionážní film. Napsal to zpravodajský server GlobalPost.

Podívejme se, co se kolem nového Bonda objevilo:

1) Scénář filmu Spectre ukradli hackeři

V prosinci loňského roku, kdy byl ještě James Bond od Mexika na hony daleko, se filmové studio Sony Pictures stalo obětí toho, co jeho šéfové označili za "největší počítačový útok v amerických dějinách" (což se ovšem dá velmi těžko ověřit). Americké rozvědky ukázaly obviňujícím prstem na Severní Koreu, která podle nich hackerským útokem reagovala na komedii The Interview z dílny studia Sony o plánu zavraždit severokorejského vůdce Kim Čong-una. Hackeři z počítačů studia Sony získali celou škálu zahanbujících e-mailů a také scénář filmu Spectre, který zveřejnili společně s kontroverzními podrobnosti týkajícími se natáčení v Mexiku.

2) Mexická vláda podplatila Bonda?

Třetího března přinesla internetová stránka Tax Analysis informaci založenou na uniklých e-mailech studia Sony, podle níž mexičtí činitelé poskytli filmařům 14 až 20 milionů dolarů (asi 350 až 504 milionů korun) daňových úlev na natáčení bondovky. Výměnou ovšem údajně požadovali podstatné úpravy scénáře, které by pomohly vylepšit obraz Mexika. Mezi tyto úpravy měla patřit změna národnosti zabijáka tak, aby se nejednalo o Mexičana, záběry moderního panoramatu hlavního města Mexika namísto místních chudinských čtvrtí a výměna scény souboje v kleci za tradiční dušičkový průvod. Daňové úlevy pro filmy jsou běžné, ovšem požadovat za ně zásadní úpravy včetně změny národnosti - to je daleko za hranou obvyklých kroků, napsal Tax Analysis. Vzápětí pak v mexických novinách vyšly zprávy s titulky: Mexiko podplatilo Jamese Bonda.

3) Mexická Bond girls

Jen několik dní před začátkem natáčení oznámilo studio Sony, že roli "Bond girl" Estrelly získala mexická modelka a herečka Stephanie Sigmanová. Také to podle tvrzení Tax Analysis založeného na ukradených e-mailech požadovali mexičtí činitelé; podle produkce se ale o obsazení Mexičanky do této role uvažovalo od počátku.

4) Bond hrdinou i ve skutečném světě?

Zatímco tým v sobotu pokračoval v natáčení, shromáždili se opodál aktivisté s transparentem, na němž Jamese Bonda žádali, aby našel 43 mexických studentů, které před půl rokem unesli zkorumpovaní policisté a nájemní zabijáci místního drogového kartelu. "Pomoz, 007! Prosíme o tvou pomoc při hledání 43 studentů z Ayotzinapy. Vsaď do vězení gang zkorumpovaných úředníků!" stálo na transparentu. Úřad mexického vrchního prokurátora už před časem uvedl, že kartel těla mrtvých studentů spálil na skládce a to, co zbylo, hodil do řeky. Rodiny zmizelých to ale odmítají přijmout a žádají, aby pátrání pokračovalo.

5) Štáb způsobil chaos v mexické staré čtvrti

Minulý týden natáčel štáb scénu výbuchu a hromady sutin v historické části hlavního města Mexika. Scéna mimo jiné zahrnovala i skutečný obrněný vůz mexické policie ženoucí se plnou rychlostí ulicemi. Přihlížející sice akční scéna nadchla, ale našli se i kverulanti, kterým vadilo zablokování dopravy v už tak dost ucpaných ulicích, hluk a pokles obratu v obchodech v historické čtvrti, jenž údajně dosáhl 20 až 40 procent. "Nemám nic proti tomu, aby tu natáčeli, ale za ztráty bychom měli dostat kompenzace," prohlásil majitel jednoho z pouličních stánků.

Trailer k filmu Spectre:

ČTK, ort


Diskuse ke článku