nahoru

Nejvřelejší vztah mají Češi ke Slovákům, nemusí Rusy a odmítají muslimské země

ČTK, ort21. února 2015 • 15:30
Islám
Islám
• foto: 
Profimedia.cz

Češi mají z ostatních zemí stále nejlepší vztah ke Slovákům, Francouzům a Švédům. Je to stejné pořadí jako před dvěma roky. Ke Slovákům chová sympatie až 90 procent dotázaných lidí, k Francouzům 82 procent a ke Švédům 78 procent. Na opačném konci zůstávají muslimské státy a Rusko. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

CVVM průzkum provádí již od roku 1991. Sympatie ke Slovensku vždy výrazně převažovaly nad antipatiemi a až do roku 2001 znatelně rostly, od té doby se zvyšují už jen pomalu. Aktuálně je ale míra sympatií Čechů ke Slovákům vůbec nejvyšší v historii. Zjevně to plyne z toho, že žádné vážnější problémy mezi oběma národy neexistují a že jsou si jazykově i kulturně blízké.

Pokud jde o další sousední země, k Rakousku chová sympatie 80 procent Čechů, což je nárůst o sedm procent oproti roku 2013. Poláky má v oblibě 53 procent dotázaných. V jejich případě sympatie rostly po pádu komunismu, ale v posledních letech stagnují. Možná i pod vlivem médií, které často píší o nekvalitních polských potravinách.

Opačná situace je ve vztahu k Němcům, ke kterým měla česká veřejnost v minulosti v porovnání s ostatními západními zeměmi méně vřelé postoje. „V 90. letech to bylo ovlivněno zejména problémy a napětím v souvislosti s Benešovými dekrety a poválečným odsunem sudetských Němců z českého pohraničí,“ uvedlo CVVM. Jenže v posledních letech se postoj Čechů k Němcům pořád zlepšuje, momentálně k nim má kladný vztah 63 procent veřejnosti, což je vzhledem k minulosti nebývale vysoké číslo. Na Němcích je oceňována jejich spolehlivost i vysoká ekonomická výkonnost.

Sympatie k USA v posledních dvou letech klesly o dva procentní body na 58 procent, ale pořád je to většina veřejnosti. Daleko raději však máme Brity či Italy, tam čísla dosahují 79 a 78 procent.

Naopak Rusko Češi pořád nemilují, sympatické je pouze pro pětinu lidí, podobná čísla dosahuje také Čína, Izrael a Ukrajina. Obliba Rusů přitom už čtyři roky klesá. Přičítáno je to zejména agresivní politice Vladimira Putina.

Úplně nejméně sympatií pak mají čeští občané k muslimským zemím, protože na konci žebříčku CVVM jsou Írán, Afghánistán, Irák, Sýrii a Palestina. Například k Palestincům chová sympatie pouhých 7 procent Čechů.

Průzkum se uskutečnil od 12. do 19. ledna a zúčastnilo se ho 1021 lidí.

ČTK, ort


Diskuse ke článku