nahoru

Miss Universe se stala Kolumbijka Paulina Vegaová. Dostala korunku z Česka

ČTK, ref26. ledna 2015 • 09:17
Miss Universe se stala Kolumbijka Paulina Vegaová. Dostala korunku z Česka
foto: ČTK, Reuters, EPA

Novou Miss Universe se ve finále ve Spojených státech stala dvaadvacetiletá Kolumbijka Paulina Vegaová. Zástupkyně České republiky, česká Miss 2014 Gabriela Franková, nakonec nepostoupila z 88 finalistek do poslední patnáctky. Sdělila to dnes agentura AP.

Nejkrásnější dívku "vesmíru" korunovala v Miami v neděli večer místního času (dnes brzy ráno SEČ) loňská Miss Universe stávající držitelka tohoto titulu Gabriela Islerová z Venezuely. Na dalších dvou také prestižních místech skončily Miss USA a Miss Ukrajina.

Do závěrečné fáze finále této údajně nejstarší světové soutěži krásy se z původních 88 dívek dostaly krásky ze Spojených států, Venezuely, Kolumbie, Austrálie, Itálie, Indie, Španělska, Francie, Indonésie, Filipín, Argentiny, Jamajky, Ukrajiny, Brazílie a Nizozemska.

Letošní Miss Universe získala za své vítězství korunku české výroby. Diamantový šperk v hodnotě zhruba 300.000 dolarů (asi 7,26 milionu korun) má tvar připomínající siluetu newyorského Manhattanu a pracovalo na něm deset špičkových českých klenotníků a brusičů, sdělili zástupci české společnosti Diamonds International Corporation (DIC).

První ročník Miss Universe se konal v roce 1952 v kalifornském Long Beach a soutěžilo v něm celkem 30 účastnic. Tradici soutěže založila kalifornská oděvní firma Pacific Mills a tehdy byla soutěž spojená s Miss USA, takže na stejném pódiu stanuly například Miss Utah a Miss Hongkong. Vítězkou prvního ročníku se stala sedmnáctiletá Finka Armi Kuuselaová.

V roce 1996 koupil soutěž americký podnikatel Donald Trump. V současnosti patří společně s Miss World a Miss Earth k největším soutěžím krásy na světě co do počtu soutěží na národních úrovních a je jedním z nejočekávanějších a nejsledovanějších klání v ženské kráse.

Dosavadní Miss Universe Venezuelka Islerová byla korunována 9. listopadu 2013 v Moskvě. Vítězka Miss Universe tradičně během svého ročního "panování" žije v New Yorku.

ČTK, ref


Diskuse ke článku