Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Podle vědců muži daleko častěji než ženy dělají velmi pitomé věci

Škodolibější ženy by možná řekly, že podobných důkazů ani není třeba - nicméně se objevila nová studie, podle níž mají muži větší sklony dělat idiotské věci než ženy. Napsal to zpravodajský server news.com.au.

Podle časopisu Britské lékařské asociace BMJ ale existuje zvláštní třída "idiotského rizika". Do ní patří takové aktivity, kde se riziko opravdu, ale opravdu nevyplatí - a výsledek je děsivý.

Pro posouzení toho, jaký je poměr mužů a žen podstupujících idiotské riziko, se BMJ podíval na vítěze takzvaných Darwinovských cen za posledních 20 let. Tyto humorně míněné ceny nominují a oceňují ty, kdo provedli něco, co natolik protiřečí běžnému zdravému rozumu, že při tom přišli o život. A podle Darwina jsou tyto ceny nazvány proto, že podle autorů cen tito pitomci vlastní smrti vylepšili evoluční genofond lidstva.

Za sledované období bylo z 318 ověřených nominací 282 mužů a jen 36 žen. Muži tedy tvořili bezmála 89 procent a mimo jiné se mezi nimi objevili:

- muž, který se rozhodl svézt za vlakem tak, že za něj zahákl nákupní vozík a posadil se do něj; vlak ho usmýkal k smrti;

- terorista, který poslal bombu v dopise, ale nedal na něj dostatek známek; dopis se mu vrátil, a on ho bezmyšlenkovitě otevřel;

- tři muži, kteří hráli vlastní verzi ruské rulety s nevybuchlou nášlapnou minou v Kambodži - střídavě na ni šlapali a mezitím do sebe obraceli panáky alkoholu; mina nakonec vybuchla a zabila všechny tři;

- muž, který dovolil svému bratranci, aby mu uřízl nohu, a on mohl žádat o vyplacení úrazové pojistky; bratranec přeřízl hlavní tepnu a muž vykrvácel;

- muž, který se rozhodl provést ozbrojenou loupež v obchodě - konkrétně v obchodě se zbraněmi, plném střelných zbraní a ozbrojených zákazníků; a navíc před obchodem parkovalo policejní auto - s ozbrojenými policisty.

Vědci tvrdí, že zjištěné výsledky odpovídají jejich premise, že muži jsou ochotnější dělat pitomější věci - ale proč tomu tak je, to zatím i vědeckým mozkům zůstává záhadou.