nahoru

Monackému knížecímu páru se poprvé od 13. století narodila dvojčata

ČTK, ref11. prosince 2014 • 15:00
Kníže Albert II. (56) a kněžna Charlene (36)
Kníže Albert II. (56) a kněžna Charlene (36)
• foto: 
Profimedia.cz

Monackému knížecímu páru, Albertovi a Charlene, se včera odpoledne narodila dvojčata - holčička sice přišla na svět jako první, chlapeček se ale přesto stává dědicem trůnu. Je to poprvé v historii Monaka, které vzniklo už ve 13. století, aby se v knížecí rodině narodila dvojčata.

Dívka dostala jméno Gabriella Therese Marie (narodila se podle oficiální zprávy v 17:04) a chlapec Jacques Honoré Rainier o dvě minuty později. Na oslavu jejich narození byla přichystána pompézní dělostřelecká salva. Po vypálení 42 ran se na 15 minut rozezněly zvony místních kostelů a poté sirény lodí, které kotví v tomto středomořském městském státě.

Knížecí pár ve snaze, aby nebyl zavalen dárky, vyzval podle agentury AFP občany, aby raději poslali peníze na dobročinnost.

„Jeden chlapec, jedna dívka, královský výběr. Pro všechny občany Monaka je to ohromná radost,“ prohlásila podle agentury AP místní obyvatelka Marguerite-Marie Bergonziová.

Kníže Albert má již dvě nemanželské děti, které ale nemají nárok na nástupnictví. Jedním je dvaadvacetiletá dcera Jazmin Grace, jejíž matka je bývalá americká číšnice, a druhým jedenáctiletý syn Alexandre, který se narodil ze vztahu s bývalou francouzskou letuškou původem z Toga.

Šestapadesátiletý Albert II. a o dvacet let mladší bývalá reprezentantka Jihoafrické republiky v plavání Charlene Wittstocková se vzali před třemi lety. V Monaku šlo o první svatbu vládnoucího knížete od roku 1956, kdy se Albertův otec Rainier III. oženil s hollywoodskou herečkou Grace Kellyovou.

S tou je nová paní monackého knížecího paláce často srovnávána. Vysokou, štíhlou blondýnu Charlene, která není urozeného původu, už prý Monačané považují za důstojnou dědičku role Albertovy matky, kněžny Grace, která tragicky zahynula v roce 1982.

ČTK, ref


Diskuse ke článku