nahoru

Před 25 lety se v Česku objevil první bankomat. Měli jsme zpoždění 20 roků za světem

ČTK, ref1. prosince 2014 • 08:00
Jeden z prvních bankomatů v Československu, Ostrava 1992
Jeden z prvních bankomatů v Československu, Ostrava 1992
• foto: 
Česká spořitelna

Komunistické Československo, skryto železnou oponou, v mnoha ohledech výrazně zaostávalo za vyspělým světem a nejinak tomu bylo i v bankovních službách. Například první bankomat zprovoznila Česká spořitelna 1. prosince 1989 ve své pobočce na Václavském náměstí v Praze, jenže to bylo více než 20 let poté, co už bankomaty sloužily na mnoha místech světa.

První bankomat v Česku byl zpočátku určen jen pro zaměstnance spořitelny a pracoval v off-line režimu. Postupně byl zpřístupněn širšímu spektru uživatelů. V únoru 1992 pak Komerční banka, jako první ve střední a východní Evropě, spustila ve své pobočce v Praze v ulici Na Příkopě on-line bankomat. Bankomaty se tak v ČR, stejně jako dříve ve světě, staly hojně využívanou službou a jejich počet rostl geometrickou řadou.

V současnosti si klienti bank mohou v Česku svou hotovost vybrat ve více než 4300 bankomatech. Nejrozsáhlejší sítí disponuje Česká spořitelna, která jich má přes 1550. Druhou největší síť bankomatů má Poštovní spořitelna spolu s ČSOB (více než tisíc), následují Komerční banka (zhruba 750) a GE Money bank (více než 700).

Nejvíce využívanou bankomatovou službou je stále vybírání hotovosti platební kartou. Bankomat už toho ale umí víc než jen "dávat" peníze. Samozřejmostí je třeba dobíjení mobilních telefonů, zjišťování zůstatků na účtech (poprvé v ČR v roce 1995) i zadávání platebních příkazů. Existují i bankomaty, do nichž lze peníze naopak vkládat, vcelku běžné jsou i přístroje pro nevidomé. Existují i mobilní bankomaty, které se dočasně umísťují tam, kde se přechodně shromáždí větší počet lidí (koncerty, sportovní utkání).

Bankomaty mají poměrně dlouhou historii. První bankomat na světě vymyslel Armén žijící v Americe Luther George Simjan, který svůj mechanický přístroj instaloval v roce 1939 v New Yorku. Veřejnost však o něj neměla zájem, a tak byl po půl roce zrušen. Simjan si však nechal zaregistrovat na 20 patentů týkajících se fungování bankomatů včetně názvu (ATM - Automated Teller Machine), které se používají do současnosti.

Myšlenku bankomatu znovu oživil o 28 let později Skot John Shepherd-Barron, když mu vadila omezená otevírací doba bank. Za vzor si vzal automat na čokoládu, kterou ve svém přístroji nahradil bankovkami. Nový bankomat pak světlo světa poprvé spatřil 27. června 1967 v pobočce Barclays Bank v severním Londýně. Automat vydával jednu desetilibrovou bankovku po vložení děrného štítku a PIN kódu. Pro větší částky se muselo použít více štítků. Přístroj už ale zobrazoval pomocí otočného válce zákazníkům pokyny "vložte kartu", "zadejte váš PIN" či "odeberte peníze", tedy podobné jako dnes.

Barronův bankomat už veřejnost přivítala s nadšením a jejich počet rychle narůstal. Další přístroje byly brzy instalovány i ve Francii, Švédsku a Švýcarsku.

V USA, kde si také nárokují vynález bankomatu, byl první přístroj od pokusu Luthera Simjana zprovozněn v New Yorku v roce 1969. Američané jako první přišli s plastovou kartou s magnetickým proužkem. Tyto karty pak od roku 1971 ovládly svět bankomatů a bezhotovostního placení. Technologie bankomatů i platebních karet však dostaly během dalších let mnoha změn, mimo jiné i ve snaze zabránit možnosti jejich zneužití a podvodným výběrům.

Zapomněli jste v bankomatu peníze? 6 kroků, které musíte udělat >>>

 

ČTK, ref


Diskuse ke článku