nahoru

Sobotka dostal mandát od vlády. Chystá se odmítnout část sankcí vůči Rusku

ČTK, ref3. září 2014 • 17:00
Sobotka
Sobotka
• foto: 
ČTK

Česko uplatní připomínky k připravovanému unijnímu zpřísnění sankcí vůči Rusku zejména v oblasti takzvaného zboží dvojího užití. Cílem je ochránit strojírenský export. Dnes to sdělil premiér Bohuslav Sobotka, kterému dnes vláda dala mandát k dalšímu jednání o sankcích. Umožňuje mu, aby se vůči některým navrhovaným opatřením vymezil. Hlasování se podle informací zdržela dvojice lidoveckých členů vlády Pavel Bělobrádek a Daniel Herman, kteří také neúspěšně navrhovali do usnesení doplnit odsouzení ruské agrese.

"Česká republika uplatní k podobě sankcí připomínky zejména s cílem ochránit strojírenský export v oblasti tzv. dvojího určení," uvedl Sobotka o výrobcích, které mohou nalézt využití v civilním i zbrojním sektoru.

Kabinet o rozšíření sankcí diskutoval více než tři hodiny. "Premiér dostal mandát vyjednávat takovým způsobem, aby nebyly poškozeny zájmy české ekonomiky a zároveň ČR zůstala součástí hlavního proudu EU," řekl k tomu ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Už dříve řekl, že je proti omezení vývozu zboží dvojího užití, především obráběcích strojů pro civilní účely. Objem vývozu ČR do Ruska v této oblasti odhaduje Mládek na 2,8 miliardy korun ročně.

Mládka v tomto podpořil i ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Stropnický novinářům ve Sněmovně řekl, že je naopak pro zavedení sankcí, které se mohou dotknout pořádání sportovních akcí, například mistrovství světa ve fotbale. Ve čtvrtek se bude sankcemi zabývat také sněmovní výbor pro evropské záležitosti.

Vyjednávači podle Sobotky připomínky uplatní již během čtvrtečního a pátečního jednání. "Do pátku by mělo být také jasno, zda dnešní informace o posunu v jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou povedou k nějakému reálnému výsledku a umožní EU opustit politiku eskalace sankcí," podotkl také ministerský předseda.

Návrh Evropské komise na zavedení nových sankcí vůči Rusku obsahuje zpřísnění dosavadních opatření v oblastech přístupu na kapitálové trhy, dodávek technologií pro těžbu ropy nebo právě exportu zboží dvojího užití. Ohledně dodávky zbraní nový návrh jen upravuje již platné sankce, aby byly právně v pořádku. Opět by se také měl rozšířit seznam lidí, kterým bude zmrazen majetek a zakázán vstup do EU, a to například o osoby z nového vedení separatistických Doněcké lidové a Luhanské lidové republiky, z ruského parlamentu nebo armády.

ČTK, ref


Diskuse ke článku