nahoru

Bojujme proti Putinovi. Jablkem!

Tereza Stonišová 2. srpna 2014 • 08:00
Bojujme proti Putinovi. Jablkem!
Bojujme proti Putinovi. Jablkem!
• foto: 
Twitter

Ve středu 30. července oznámilo Rusko reakci na sérii obchodních opatření, která vůči němu uplatnila Evropská unie. Sankce, kterými Evropská unie chce Rusko potrestat za přístup k Ukrajině, platí od včerejška. Od středy pak omezilo Rusko dovoz polských potravin, konkrétně ovoce a zeleniny. A Polsko nyní volá o podporu svých zemědělců. Jezte jablka, naštvete tím Putina, vyzývají.

Jakkoliv nemáme v České republice s polskými potravinami příliš skvělé zkušenosti – viz kauza technické posypové soli, kterou našli v březnu 2012 v několika stovkách tun klobás, šunek či porcovaného masa, měli bychom nyní Polsko podpořit v kampani, kterou začal polský žurnalista Grzregorz Nawacki, když několik hodin po vyhlášeném ruském částečném embargu na polskou zeleninu a ovoce zveřejnil na sociální síti Twitter fotografii, jak sedí u počítače pravděpodobně ve svém newsroomu. Na fotce kouše do jablka a vedle klávesnice mu leží známý alkoholický nápoj z jablek, cider. Příspěvek nese popis v polštině: „Postav se Putiniovi. Jez jablka a pij cider!“.

A tak se s hashtagem #jedzjablka začaly šířit fotografie Poláků, kteří vyzývají k podpoře polských farmářů, jež kvůli ruskému zákazu ztrácejí významnou část svých exportních aktivit. Jednou z nejdůležitějších položek, kterou do Ruska Poláci vyváží, je právě jablko.

Přestože ruská strana uvedla, že důvodem zákazu jsou jakési administrativní nesrovnalosti a také jistý problém s řádnou certifikací potravin, jež jsou pro vývoz do federace nezbytné, nabízí se vysvětlení úzké souvislosti mezi sankcemi Evropské unie a embargem na polské potraviny.

Na Twitteru tak v této chvíli přibývá stále více lidí, kteří se nejen v Polsku fotí s jablky polských farmářů, kterým může ruský zákaz tolik uškodit. Z řad příznivců polských potravin je nejvýznamnější německá virtuální podpora, protože fotografie hlásající německý původ a podporu jablkovým bojem proti Putinovi jsou na této sociální síti stále častější.

Dovolím si osobní poznámku – protože sama pocházím z česko-polského pohraničí, vím, jak důležité jsou polské potraviny právě v těchto oblastech. Jak propastný rozdíl je mezi jablkem, rajčetem, nektarinkou nebo jahodou, kterou si koupíme v libovolném supermarketovém řetězci, a týmž ovocem či zeleninou, kterou nakoupíme u polského farmáře. Věřte, že ovoce a zelenina pocházející z Polska je kvalitní, levná a čerstvá (samozřejmě i zde najdeme výjimky, jako všude). Takže až uvidíte na trhu nebo snad v obchodě polské jablko, vzpomeňte si na oligarchu Putina, a podpořte stát, od něhož bychom se mohli v lecčems přiučit.Diskuse ke článku