nahoru

Objev: Kuriozita z antikvariátu za 415 dolarů má být lebka vytvořená Leonardem da Vincim

Daniel Baret15. června 2014 • 16:00
Objev: Kuriozita z antikvariátu za 415 dolarů má být lebka vytvořená Leonardem da Vincim
foto: Kurt W. Becker

V roce 1987 koupili Winfried a Waltraud Rolshausenovi v antikvariátu v německém Homburgu lebku, která je hned na první pohled zaujala. Stála tehdejších 600 marek (dnes by to bylo odhadem kolem 415 amerických dolarů), podle odborníků je to ale model lebky, kterou vyrobil jeden z nejuznávanějších umělců, přírodovědců a konstruktérů všech dob – Leonardo da Vinci. V tom případě by byla její cena nevyčíslitelná.

Tuto středu se na webu springer.com, což je vídeňský lékařský časopis, objevilo v sekci The History Blog pojednání, které podle expertů dokazuje, že lebka skutečně pochází z počátku 16. století a že jejím tvůrcem je Leonardo.

Lebka měla projít dlouholetým podrobným zkoumáním jak lékařů, tak antropologů, historiků a dalších profesí. Měla také podstoupit testy s pomocí nejmodernější techniky. Dílo je vytvořeno z alabastru a je velmi propracované.

Zachovalé poznámky a kresby da Vinciho přitom skutečně ukazují, že tento umělec byl velkou část svého života téměř posedlý hledáním „sídla vědomí“. Přeloženo: Chtěl zjistit, kde sídlí duše.

Jak bude s lebkou naloženo a kde se v současnosti nachází, nebylo oznámeno.

Daniel Baret


Diskuse ke článku