nahoru

Vědci podle všeho našli lidstvem hledaný elixír mládí

Daniel Baret12. června 2014 • 17:00
Elixír mládí
Elixír mládí
• foto: 
Profimedia

Tři nové studie nezávisle na sobě potvrdily, že transfúze krve mladých myší do starých zlepšuje jejich kognitivní a motorické funkce. Informoval o tom list The Washington Post.

Vědci uměle spojili krevní oběh mladé myši se starou. Čtyři týdny po spojení se v mozku staršího zvířete začaly tvořit nové neurony. Vliv to mělo i na svaly, které se podle odborníků „zázračně“ regenerovaly. V praxi to vypadalo tak, že staré myši se po experimentu lépe orientovaly v bludištích a dokázaly déle běhat v kole. Naopak mladé myši se starou krví se orientovaly hůře a jejich výkon slábl.

Neurovědec Tony Wyss Coray, autor jedné ze studií, se nechal slyšet, že experiment chce zopakovat na lidech ještě tento rok. Půjde o pacienty trpící Alzheimerovou chorobou, kteří dostanou do svých žil krev mladých lidí.

“Nyní pro pacienty trpící Alzheimerovou nemocí nemůžeme prakticky nic udělat a tohle vypadá tak jednoduše. Populace bude více a více stárnout, a pokud najdeme nějaký způsob, jak stárnutí zmírnit, ať už pomocí krve, nebo jiným způsobem, bude to velký pokrok,“ řekl Wyss Coray.

 

 

Daniel Baret


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější