nahoru

Objev vraku ukázal, že cestovatelé navštívili Nový Zéland dříve než slavný James Cook

Daniel Baret 30. prosince 2013 • 17:00
Nový Zéland
Nový Zéland
• foto: 
Magdaléna Zemanová

Nalezené trámy ze ztroskotaných lodí nasvědčují, že cestovatelé podle všeho navštívili Nový Zéland dříve, než se tvrdí. Například pozůstatky lodi objevené u pobřeží tohoto státu jsou datovány do doby 70 let před slavným kapitánem Jamesem Cookem, který tato místa oficiálně zmapoval.

Trámy z lodi nalezené na Novém Zélandu u přístavu Kaipara jsou podle Jonathana Palmera z univerzity v Aucklandu z doby kolem roku 1700. Lod’ kapitána Cooka, slavná Endeavour, přitom doplula k novozélandskému pobřeží až v roce 1769. „Dobrý Bože, tohle by mohlo být skutečně důležité. Potřebujeme vykopat tuto lod’, “ řekl Palmer v místní televizi. Vrak lodi je pohřben pod desetimetrovou vrstvou písku, ale není pod mořskou hladinou. Dřevo z lodi bylo objeveno už v roce 1982 místním rybářem, ale k podrobné odborné analýze došlo až nedávno.

Palmer cituje z deníku kapitána Cooka, ve kterém se píše o maorských pověstech, které popisují vraky lodí, což je podle něj další argument, proč by se měl vrak vyzvednout z písku. James Cook píše konkrétně o historce, kterou mu řekl jeden z původních maorských obyvatel. Mělo se jednat o „dřívějších setkáních s Evropany, kteří zde ztroskotali a přeživší byli následně zabiti a snědeni“.

Sám Cook vedl v letech 1768 až 1771 svou první tichomořskou expedici, jejímž původním, vědeckým cílem bylo pozorování přechodu planety Venuše přes sluneční kotouč. V červnu 1769 na Tahiti Cook provedl plánované pozorování, ale jeho přesnost však o hodně zaostala za očekáváními. Slavný mořeplavec při této příležitosti potom zmapoval Nový Zéland, objevil pro Evropu průliv mezi jeho Severním a Jižním ostrovem a vyvrátil tak hypotézu o existenci pevniny v těchto místech. Přiblížil se i z východu k Austrálii a objevil několik nových ostrovů. Výprava však neměla šťastný konec. Než se Cookovi podařilo doplout zpátky do Anglie, zemřela většina původní posádky na malárii.

Daniel Baret


Diskuse ke článku