nahoru

Češi fotili autoportrét „dronem“ už v roce 1911 a selfie tyč objevili v roce 1969

čip 28. února 2021 • 11:40
Češi fotili autoportrét „dronem“ už v roce 1911 a selfie tyč objevili v roce 1969
foto: vintag.es/wikipedia.org

Ach, my Češi. Naše zlaté ručičky a hlava plná nápadů. Jsme opravdu velmi schopný národ šikovných a vynalézavých lidí. Bohužel nás dlouhodobě brzdí naše malé sebevědomí. Dokonce jsme i velcí vizionáři, což dokazují následující snímky. 

Selfie - způsob pořízení autoportrétu pomocí digitálního fotoaparátu nebo chytrého telefonu. Tento dnes již zcela běžný termín se stal známým v roce 2013. Autoři slovníků ze společnosti Oxford Dictionaries tehdy upozornili, že frekvence užití slova selfie vzrostla během tohoto roku o 17.000 procent.

Kdo by to byl řekl, že na území dnešní České republiky se tento způsob autoportrétu pořizoval téměř o sto let dříve. A to dokonce jeho varianta zvaná „selfie group“ tedy autoportrét několika osob najednou. A aby toho nebylo málo, byl pořízen za pomocí rakety, která vymrštila načasovaný fotoaparát do vzduchu - lze ji tedy považovat za prastarou obdobu dnešních dronů.

„Nejnovější fotografický trik, raketová kamera fotografující shora.“  psalo se tehdy 17. února 1911 o této horké novince moderní techniky. 

První selfie

Úplně první fotografický autoportrét vytvořil Robert Cornelius ve Spojených státech amerických v roce 1839. Pravidelněji ovšem vznikaly autoportréty od uvedení přenosného fotoaparátu Kodak Brownie na trh v roce 1900.

Tehdejší metoda využívala zrcadla, přičemž byl fotoaparát umístěn na stativ či na blízký objekt.

Selfie tyč v Československu

Opravdovou nevšední kuriozitou, na kterou v minulosti upozornila dokonce i zahraniční média, je záběr z filmu Zabil jsem Einsteina, pánové (1969). V něm se Lubomír Lipský a Iva Janžurová společně fotí teleskopickou tyčí, na jejímž konci je umístěna miniaturní kamerka a následně spolu dokonce pořízenou fotografii zkontrolují.

Jediný nepatrný rozdíl je v tom, že fotografie se ze selfie tyče nakonec také sama vytiskne, podobně jako z Polaroidu. No, máme se ještě hodně co učit. Možná by stálo za to shlédnout nějaké ty starší Československé sci-fi filmy.

 

 

 

čip


Klíčová slova: scifi, film, selfie, pokrok