Volby do Senátu - druhé kolo: Co když kandidát zemře nebo odstoupí? | Reflex.cz
nahoru

Co se stane, když kandidát mezi prvním a druhým kolem senátních voleb zemře nebo odstoupí

Petr Sokol11. října 2018 • 11:04
Co se stane, když kandidát před druhým kolem senátních voleb zemře? (ilustrační snímek)
Co se stane, když kandidát před druhým kolem senátních voleb zemře? (ilustrační snímek)
• foto: 
Profimedia

Pokud není senátorem nikdo zvolen již v prvním kole voleb, následuje po týdnu kolo druhé, do kterého podle zákona o volbách do parlamentu vždy postupují dva nejsilnější kandidáti z kola prvního. Co se ale stane, pokud například jeden z takto postupujících kandidátů zemře? Na takovou situaci pamatuje volební zákon.

Zemřelého kandidáta nahradí ten, který skončil v prvním kole jako třetí. Stejně je řešena i situace, kdy by se jeden z „finalistů“ senátní volby rozhodl po postupu do druhého kola z voleb odstoupit. I toho by totiž následně nahradil třetí kandidát v pořadí.

Totéž by nastalo i v případě, kdyby jeden z účastníků druhého kola pozbyl po prvním kole právo být volen. Co to znamená? Takový kandidát by například mezi prvním a druhým kolem přišel třeba o české občanství.

Michálkův omyl

Dodejme, že žádný z těchto případů doposud v historii novodobého českého Senátu nenastal. Při letošním senátním klání jsme ovšem byli svědky trochu bizarní žádosti dosluhujícího pirátského senátora v obvodě Praha 2 Libora Michálka, aby se jeho protikandidát v druhém kole Marek Hilšer vzdal své kandidatury a oplatil Michálkovi jeho podporu před prezidentskou volbou.

Michálek se domníval, že by díky tomu mohl získat mandát v Senátu na dalších šest let bez boje. Ve skutečnosti by ale v daném obvodu do druhého kola postoupil třetí v pořadí (Vladimír Kratina z ODS), a ten by se s Michálkem jako „náhradník“ utkal o senátní křeslo. Protože ale Marek Hilšer odstoupení odmítl, podobného postupu se nedočkáme.

Pithart: Nejchudší to vzdali, rozevírá se strašně nebezpečná propast, Zeman by měl…

Odklad druhého kola

Kdyby přesto cokoli z výše popsaných scénářů (smrt, odstoupení, ztráta volitelnosti) v budoucnosti nastalo, znamenalo by to ve volebních pravidlech jednu podstatnou změnu – odklad druhého kola. To se totiž v těchto zvláštních případech nekoná týden po kole prvním, ale je o týden odloženo.

Voliči by díky tomu měli delší čas se s novou, „finálovou“ dvojicí seznámit a státní orgány by zase měly dostatek času na vytištění nových hlasovacích lístků. Jedno by se ovšem nezměnilo. Ani v tomto případě hlasovací lístky volič nedostane domů, ale předá mu je volební komise, až přímo ve volební místnosti.

Fotogalerie: Životní styl za totality, tomu se snad už ani nedá věřit
Analýza Reflexu: Jak skončí senátní volby a kdo zvítězí ve druhém kole?




Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější