nahoru

Volby do Senátu 2020 přehledně: Vše, co potřebujete vědět o kandidátech nebo volbě z auta

mrb 1. října 2020 • 12:20
Volby
Volby
• foto: 
ČTK

Spolu s krajskými volbami se 2. a 3. října konají také volby do Senátu. Jako obvykle se obměňuje jedna třetina horní komory Parlamentu České republiky. O týden později bude následovat druhé kolo senátních voleb. V článku jsme pro vás shrnuli všechny důležité informace o volbách do Senátu.

Volby do Senátu Parlamentu ČR jsou poměrně specifické. V horní komoře parlamentu sedí 81 senátorů. Jejich funkční období je 6 let, přičemž každé dva roky se volí jedna třetina Senátu – voliči v daných obvodech tedy z letošních kandidátů vyberou celkem 27 senátorů.

Jaký je přesný termín voleb do Senátu 2020?

Volby do Senátu se v roce 2020 konají společně s krajskými volbami. Volební místnosti se otevřou v pátek 2. října ve 14 hodin. První den voleb můžete odevzdat svůj hlas do 22 hodin. Nestihnete-li dojít k volbám v pátek, máte šanci ještě v sobotu 3. října od 8 do 14 hodin. Termín voleb do Senátu je stanoven prezidentem České republiky, který tak musí učinit nejpozději do 90 dnů před jejich konáním. K volbám musí dojít ve třicetidenní lhůtě končící dnem uplynutí volebního období senátorů.

Aktivní a pasivní volební právo

Kandidátovi do Senátu musí být nejméně 40 let. O pozici se může ucházet jako nezávislý kandidát nebo jej může navrhnout politická strana, hnutí či jejich koalice. Přihlášky do senátních voleb 2020 bylo nutné podat do 28. července letošního roku. O opětovné zvolení může usilovat i stávající senátor – v zákoně není nijak omezeno, kolikrát za sebou může na funkci kandidovat.

Volit může každý občan České republiky, který dosáhne nejpozději druhý den konání voleb plnoletosti. Jestliže se nezdržujete v místě trvalého bydliště, lze s předstihem zažádat o voličský průkaz a volit jinde. Díky voličskému průkazu se můžete senátních voleb zúčastnit také tehdy, pokud žijete v zahraničí.

Jak volit s voličským průkazem? >>>

Rozhodnout se nemusí hned v prvním kole

Volby do Senátu Parlamentu ČR probíhají na základě většinového volebního systému. Česká republika je ve volbách rozdělena na 81 podobně velkých volebních obvodů. V každém z nich se volí jen jeden senátor. Tím se stane kandidát, který ve svém volebním obvodu získá více než 50 % hlasů. Pokud se nikdo takový v prvním kole nenajde, koná se v daném obvodu o týden později druhé kolo. V něm se utkají dva kandidáti, kteří měli v prvním kole nejvíce hlasů. V posledních senátních volbách v roce 2018 byli rovnou v prvním kole zvoleni dva kandidáti – Jiří Drahoš v Praze 4 a Jiří Čunek ve Vsetíně.

 

Žádné upravování volebních lístků

Jak se volí do Senátu? Volební lístky jsou před volbami doručovány voličům na adresu trvalého bydliště. Každý kandidát je uveden na samostatném hlasovacím lístku. Poté, co si vyberete svého favorita, vložíte volební lístek s jeho jménem do obálky a vhodíte ji do volební urny. Volební lístek se nijak neoznačuje ani neupravuje. V případném druhém kole již nejsou volební lístky doručovány na adresu, obdržíte je přímo ve volební místnosti.

Volby ve stínu koronaviru

Pandemie koronaviru ovlivňuje také volby do Senátu 2020. Pro voliče i volební komisi platí zvýšená hygienicko-protiepidemická opatření. Všichni zúčastnění musí mít nasazené roušky a dodržovat dvoumetrové rozestupy. Tuto vzdálenost by měly na zemi naznačovat čáry. U vstupu do volební místnosti bude připravena dezinfekce. Pravidelně dezinfikován bude také prostor za plentou.

Pro voliče nakažené koronavirem, nebo v karanténě je nově zavedena možnost volit z auta

Jak se stát členem volební komise? >>>

Kdy budou známy volební výsledky?

Sčítání hlasů ve volbách do Senátu je rychlejší než u paralelně probíhajících krajských voleb. Konečné výsledky jsou většinou známy do několika hodin po uzavření volebních místností. Do té doby jsou zveřejňovány průběžné výsledky hlasování.

Sledujte průběžné a konečné výsledky senátních voleb 2020. >>>

mrbVolby 2020

Kandidáti do Senátu Jak volit do Senátu Výsledky voleb do Senátu Výsledky voleb do krajů

Kompletní informace k senátním a krajským volbám 2020. Přinášíme přehledy kandidátů, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise a nebo jaké pravomoci má Senát. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku