nahoru

Andrej Babiš premiérem: Vládní příběh bez jasného závěru

Bohumil Pečinka9. prosince 2017 • 07:00
Andrej Babiš, Miloš Zeman - ilustrační snímek
Andrej Babiš, Miloš Zeman - ilustrační snímek
• foto: 
Dan Materna / Mafra / Profimedia

Miloš Zeman jmenoval premiérem Andreje Babiše. Teď se setká s ministry připravované vlády. Proč s požehnáním hlavy státu vlastně vzniká kabinet, který nemá jistou většinu ve sněmovně?

Andrej Babiš ví, že pokud chce provést legální čistky na ministerstvech, musí jeho vláda schválit takzvanou systemizaci do konce roku. Existuje sice zákon o státní službě, ale v jeho rámci se mohou rušit některá místa a přesouvat instituce. V tomto smyslu se Babišovi nelze divit. Za premiéra Sobotky vzrostl počet úředníků ve Strakově akademii dvojnásobně. Velká část jsou lidé tak či onak spojení s ČSSD.

Premiér Babiš chce také stihnout summit EU. Navzdory výbuchu ve volbách připravila minulá vláda podklady, jako by se Česko mělo zítra stát členem tvrdého jádra, přijmout euro a otevřít se migraci, což je v rozporu s programem vítězných stran. Babiš chce tyto teze korigovat.

Jeden o voze, druzí o koze aneb Když prezidentští kandidáti odpovídají na otázky, které…

To, jak se už několik dní schází budoucí Babišova vláda nikoli v náhradních prostorách vlády jako v minulosti (Hrzánský palác), ale nedaleko Agrofertu na pražském Chodově, naznačuje, jaký bude styl nového kabinetu. Andrej Babiš si získal voliče i tezí o efektivitě vládnutí. Tu chce zajistit tím, že bude ministry úkolovat přímo a vyžadovat od nich plnění jím zadaných úkolů.

Takto funguje kancléřský systém v Německu, kde šéf vlády přímo řídí jednotlivé ministry. V Česku byl doposud premiér jedním z mnoha a vláda rozhodovala – podle ústavy – ve sboru. Pokud Babiš tento systém zefektivní a změní příslušné zákony, budeme mu muset zatleskat. Zatím se ale spíš zdá, že jednobarevnou vládu bude řídit známým intuitivním systémem SMS zpráv jednotlivým ministrům, což dosavadní neefektivní systém výkonu moci moc nezmění.

Michal Horáček: Trestně stíhaný Babiš není brutální problém, Češi nejsou hloupí a volí …

Andrej Babiš při sestavování vlády stojí uvnitř mocenského trojúhelníku. Jeden vrchol tvoří EU, druhý NATO a třetí jeho neoficiální koaliční partneři, z nichž jeden nechce EU (Okamura) a druhý NATO (KSČM). Babiš na jedné straně chce získat důvěru od českých politických stran, ale současně potřebuje „pomazání“ od evropských institucí. Dobře totiž ví, jak dopadl slovenský premiér Mečiar, jehož premiérství odmítly evropské elity.

V prvním nástřelu vytváří nový premiér na vládní úrovni předobraz budoucí opoziční smlouvy. Podle nespokojenosti obou koaličně-nekoaličních stran se zdá, že první vláda bude přece jen zkušební. Stručně řečeno, Andrej Babiš zkouší přeměnit 39 procent svých akcií (78 poslanců) v nadpoloviční většinu ve sněmovně. Nikdo nesmí pochybovat, že využije všech fíglů, které se naučil na trhu v Marrákeši. Na jedné straně bude nabízet všechno všem a strašit jedny druhými. Současně bude čekat, které ze stran vypovědí nervy první a začne žebrat o funkce. Okamurovi? Lidovcům? Tento příběh ještě nemá napsaný konec.

Kdo se Zemanovi klaní, toho odměňuje, kdo s ním nesouhlasí, je hlupák, říká Jiří Drahoš
Topolánek: Nový premiér by mi musel přinést dohodu o většinové vládě bez podpory …

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Orgány EU Pravomoci EP Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,600
29,450
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější