Babišovci, okamurovci, komunisté aneb Skrytá velká koalice ve sněmovně | Reflex.cz
nahoru

Babišovci, okamurovci, komunisté aneb Skrytá velká koalice ve sněmovně

Bohumil Pečinka4. prosince 2017 • 13:00
Ustavující schůze Sněmovny: Předseda Vondráček (ANO) a místopředsedové Okamura (SPD), Filip (KSČM), Hamáček (ČSSD)
Ustavující schůze Sněmovny: Předseda Vondráček (ANO) a místopředsedové Okamura (SPD), Filip (KSČM), Hamáček (ČSSD)
• foto: 
ČTK

Hlasování o obsazení parlamentních výborů a komisí naznačuje to, čemu se Andrej Babiš ještě před měsícem zuřivě bránil: zrodila se skrytá velká koalice ANO, SPD a KSČM. Nejlépe je to vidět na rozdělení funkcí ve dvou nejdůležitějších sněmovních výborech (bezpečnostním a rozpočtovém), které se téměř vždycky přidělují na základě mocenských úvah uvnitř vládní koalice. Tak to také dopadlo. Premiér za ANO, rozpočtový výbor pro KSČM, bezpečnostní pro SPD.

Ještě hrozivější je, že Okamurova strana získala šéfa komise pro kontrolu BIS a současně vlivné komise pro boj s kybernetickou hrozbou. Do toho se ministrem vnitra stává člověk ze zemanovského světa, obdivně vzhlížející k Rusku. O šéfovi komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů se rozhodne mezi KSČM a ČSSD. Zvnějšku to vypadá, že prorusky a protizápadně orientovaný svět získává kontrolu nad českými bezpečnostními složkami.

Pro Andreje Babiše, který by nejraději vládl bez rizika mezinárodní izolace, je to všechno vysoká daň. Nutno říct, že v této fázi stále ještě nehraje o důvěru své vládě, ale primárně o nevydání k trestnímu stíhání a zvolení Zemana prezidentem. Což spolu v rámci zákulisních dohod tak nějak souvisí.

Německá nehoráznost: Berlín připlatí nelegálním imigrantům, aby se vrátili domů

Pokud by Babiš skutečně usiloval o důvěru pro svůj kabinet, musel by do vládní sestavy pozvat Tomia Okamuru, který o funkci ministra extrémně usiluje. Babiš však hraje na více šachovnicích a není jisté, pro jakou z variant se rozhodne. I kdyby ale nakonec resuscitoval dosavadní vládní koalici nebo do vlády vtáhl ODS, vždycky bude mít k ruce současnou hlasovací většinu 115 poslanců.

Rozdělování funkcí ve sněmovních výborech a komisích ukázalo, že hnutí ANO dokáže nenapodobitelně rozdělovat zbylé strany na ty, které jsou schopny kooperovat se „115“, a ty, které ne. Takže například Pirátům, kteří hlasovali pro šéfa sněmovny Vondráčka, připadlo 15 místopředsednických křesel ve výborech, zatímco celému Demokratickému bloku ODS, KDU-ČSL, STAN, a TOP 09 jen třináct.

Okamurova SPD je demokratická strana, říká Václav Klaus ml.
Pavel Štrunc 30. listopadu 2017 • 10:25

Okamurova SPD je demokratická strana, říká Václav Klaus ml.

Kooperativní fungování s Piráty je pokračováním trendu, který začal před rokem a půl na pražském magistrátu. Původně radikálně kritičtí Piráti začali kooperovat s prvním místopředsedou Faltýnkem, který zde řídí zájmy hnutí ANO, a v posledním roce se stali faktickou vládní entitou v čele metropole. Takhle to nejspíš skončí i ve sněmovně. Piráti povedou své mediální bitvy za snížení poslaneckých paušálů na mobil, zatímco budou vytvářet nový, krásný svět Andreje Babiše.

Otázkou je, kdo tentokrát zdvihne prapor „zodpovědného přeběhlíka“. Jedním z aspirantů na tuto trapnou roli by se vzhledem k určitým povahovým vlastnostem mohl stát Václav Klaus ml., který do čela bezpečnostního výboru volil Okamurova pretoriána Radka Kotena. Karty jsou rozdané, uvidíme, kdo co má ještě v ruce.

Text vyšel také na webu E15.cz >>>

Babišovy metody jsou brutální, je kmotr. Uzurpuje si moc za každou cenu, tvrdí Jaroslav…
Účtenková loterie Bonzačka rozdává za udávání naše peníze
Jiří X. Doležal 27. listopadu 2017 • 18:46

Účtenková loterie Bonzačka rozdává za udávání naše peníze

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější