Pravicový Demokratický klub bude hrát ve sněmovně marginální roli. Babiš si ho namaže na chleba | Reflex.cz
nahoru

Pravicový Demokratický klub bude hrát ve sněmovně marginální roli. Babiš si ho namaže na chleba

Viliam Buchert23. listopadu 2017 • 11:15
Šéf ODS Petr Fiala - ilustrační snímek
Šéf ODS Petr Fiala - ilustrační snímek
• foto: 
Martin Sekanina

48. Jen osmačtyřicet poslanců a poslankyň představuje v nové Poslanecké sněmovně „Demokratický klub“, který tvoří zástupci ODS, lidovců, TOP 09 a Starostů a nezávislých. Jak ukázala volba předsedy sněmovny (tím se stal ve středu Radek Vondráček z ANO) i důležitého Mandátového a imunitního výboru, pravicová opozice to bude mít v příštím období těžší než těžké. Pokud by skutečně chtěla reálně něco prosadit, bude to muset vyjednat s Andrejem Babišem. Jenže to odmítá.

Problémem Demokratického klubu je, že jeho požadavky může hlasovací mašinerie ANO, komunistů a okamurovců, která se ve sněmovně vytvořila, lehce ve všem převálcovat. Například pravicový blok chtěl mít dva místopředsedy sněmovny. Jenže těmi budou v pátek téměř stoprocentně zvoleni Petr Fiala (ODS), Vojtěch Pikal (Piráti), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Jan Hamáček (ČSSD). Takže na Demokratický klub zbude jeden místopředseda a Fiala by byl zvolen tak či tak, protože zastupuje druhou nejsilnější stranu ve volbách.

Podobné to bude u sněmovních výborů. ANO vedení v některých přenechá svému „gangu“. Tedy „Svědkům Okamurovým“ a komunistům. Něco získá i ČSSD. Stanislav Grospič z KSČM je už ostatně šéfem důležitého mandátového výboru. Demokratický klub získá šéfa v méně výborech, než chtěl, a je v podstatě jedno, kdo na těchto místech bude sedět. Protože reálně při hlasováních ve sněmovně pravice uspěje pouze tehdy, když se k tomu Babiš uvolí.

Babišův nejdůležitější úkol: Dostat Zemana znova na Hrad
Bohumil Pečinka 21. listopadu 2017 • 16:38

Babišův nejdůležitější úkol: Dostat Zemana znova na Hrad

Demokratický klub by mohl vytvářet reálnější tlak, pokud by jeho členy byli také Piráti a sociální demokraté. Jenže Piráti se stávají neřízenou střelou parlamentu a nedá se odhadnout, ke komu se kdy přikloní a od koho se někdy zase odkloní. ČSSD zvolila poměrně umnou taktiku, že si ještě počká. Se svými 15 zákonodárci je slabá a navíc vnitřně rozložená. Přesto získá místopředsedu sněmovny v podobě Jana Hamáčka, což je navíc vzhledem k jeho zkušenostem pro poslanecký sbor dobrá volba.

Zásadní otázky pro Českou republiku jsou teď dvě: Dostane někdy některá z Babišových vlád důvěru? A budou Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek opět vydáni sněmovnou k trestnímu stíhání?

Václav Klaus ml.: O vzniku Demokratického bloku jsme se dozvěděli esemeskou

Ani v těchto případech nehraje Demokratický klub žádnou významnou roli. O obou otázkách rozhodnou jiné strany, které nejsou jeho členy.

Poslanecká sněmovna je totiž mimořádně rozdrobená a nic se na tom nezmění. Je tady silné, ale ne většinové, hnutí ANO. Pak málo početná pravicová opozice. Nevyzpytatelní Piráti a okamurovci a v meziprostoru plující komunisté a socialisté. V mnoha hlasováních se tak mohou vytvářet nahodilé koalice, které v konečném důsledku budou většinou prospěšné pro Andreje Babiše. Jen on má sílu něco za něco vyměnit.

Některé strany navíc celkem chytře rychle „přejmenovaly“ Demokratický klub na „Klub Miroslava Kalouska“. První efekt těchto nesmyslných průpovídek se projevil již po několika dnech – ODS, druhá nejsilnější strana vzešlá z voleb, bude ve veřejném prostoru a v médiích marginalizována.

Komunisti na laně. Krok a bude po nich
Karel Steigerwald 18. listopadu 2017 • 11:40

Komunisti na laně. Krok a bude po nich

Spoutat ruce a nohy vládě bez důvěry je sice možná netradiční, avšak lepší lék dnes…

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější