nahoru

Pravicový Demokratický klub bude hrát ve sněmovně marginální roli. Babiš si ho namaže na chleba

Viliam Buchert 23. listopadu 2017 • 11:15
Šéf ODS Petr Fiala - ilustrační snímek
Šéf ODS Petr Fiala - ilustrační snímek
• foto: 
Martin Sekanina

48. Jen osmačtyřicet poslanců a poslankyň představuje v nové Poslanecké sněmovně „Demokratický klub“, který tvoří zástupci ODS, lidovců, TOP 09 a Starostů a nezávislých. Jak ukázala volba předsedy sněmovny (tím se stal ve středu Radek Vondráček z ANO) i důležitého Mandátového a imunitního výboru, pravicová opozice to bude mít v příštím období těžší než těžké. Pokud by skutečně chtěla reálně něco prosadit, bude to muset vyjednat s Andrejem Babišem. Jenže to odmítá.

Problémem Demokratického klubu je, že jeho požadavky může hlasovací mašinerie ANO, komunistů a okamurovců, která se ve sněmovně vytvořila, lehce ve všem převálcovat. Například pravicový blok chtěl mít dva místopředsedy sněmovny. Jenže těmi budou v pátek téměř stoprocentně zvoleni Petr Fiala (ODS), Vojtěch Pikal (Piráti), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Jan Hamáček (ČSSD). Takže na Demokratický klub zbude jeden místopředseda a Fiala by byl zvolen tak či tak, protože zastupuje druhou nejsilnější stranu ve volbách.

Podobné to bude u sněmovních výborů. ANO vedení v některých přenechá svému „gangu“. Tedy „Svědkům Okamurovým“ a komunistům. Něco získá i ČSSD. Stanislav Grospič z KSČM je už ostatně šéfem důležitého mandátového výboru. Demokratický klub získá šéfa v méně výborech, než chtěl, a je v podstatě jedno, kdo na těchto místech bude sedět. Protože reálně při hlasováních ve sněmovně pravice uspěje pouze tehdy, když se k tomu Babiš uvolí.

Demokratický klub by mohl vytvářet reálnější tlak, pokud by jeho členy byli také Piráti a sociální demokraté. Jenže Piráti se stávají neřízenou střelou parlamentu a nedá se odhadnout, ke komu se kdy přikloní a od koho se někdy zase odkloní. ČSSD zvolila poměrně umnou taktiku, že si ještě počká. Se svými 15 zákonodárci je slabá a navíc vnitřně rozložená. Přesto získá místopředsedu sněmovny v podobě Jana Hamáčka, což je navíc vzhledem k jeho zkušenostem pro poslanecký sbor dobrá volba.

Zásadní otázky pro Českou republiku jsou teď dvě: Dostane někdy některá z Babišových vlád důvěru? A budou Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek opět vydáni sněmovnou k trestnímu stíhání?

Ani v těchto případech nehraje Demokratický klub žádnou významnou roli. O obou otázkách rozhodnou jiné strany, které nejsou jeho členy.

Poslanecká sněmovna je totiž mimořádně rozdrobená a nic se na tom nezmění. Je tady silné, ale ne většinové, hnutí ANO. Pak málo početná pravicová opozice. Nevyzpytatelní Piráti a okamurovci a v meziprostoru plující komunisté a socialisté. V mnoha hlasováních se tak mohou vytvářet nahodilé koalice, které v konečném důsledku budou většinou prospěšné pro Andreje Babiše. Jen on má sílu něco za něco vyměnit.

Některé strany navíc celkem chytře rychle „přejmenovaly“ Demokratický klub na „Klub Miroslava Kalouska“. První efekt těchto nesmyslných průpovídek se projevil již po několika dnech – ODS, druhá nejsilnější strana vzešlá z voleb, bude ve veřejném prostoru a v médiích marginalizována.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku