nahoru

Fatální selhání státní správy: Za chybné sčítání hlasů by měly padat hlavy, problém je to obrovský

Viliam Buchert21. listopadu 2017 • 10:30
Přepočítávání preferenčních hlasů ve Středočeském kraji - ilustrační snímek.
Přepočítávání preferenčních hlasů ve Středočeském kraji - ilustrační snímek.
• foto: 
ČTK

Bylo by mimořádně zajímavé, kdyby si na výsledky říjnových voleb do Poslanecké sněmovny stěžovalo více lidí. Jak totiž ukázal případ Martina Kupky (ODS), který nakonec nahradil kvůli chybnému sčítání hlasů svého kolegu Petra Bendla, může se jednat o hlubší systémový problém, který ovlivňuje demokratičnost hlasování, jež je zaručeno ústavou a příslušnými zákony. V každém případě vidíme naprosto fatální selhání státní správy. Za což by měli být zodpovědní lidé tvrdě potrestáni.

Jak plyne z vyjádření členů některých volebních komisí po celé republice, nejenom že někde sčítali špatně preferenční hlasy, protože volební lístky byly vytištěny oboustranně, ale také byl použit způsob sčítání těchto hlasů podle modelu z obecních a krajských voleb. Jenže ten při hlasování do sněmovny neplatí.

Změnily by se proto výsledky voleb do Poslanecké sněmovny, pokud by se sčítalo správně? Celkové výsledky stran nikoli, ale mohlo by se objevit ještě několik podobných případů, jaký představuje občanský demokrat Martin Kupka. Pardon za slovo, ale to je pak „průser“ mimořádného rozsahu.

Příznivci menšinové vlády by měli jasně říct, jak budou hlasovat v otázce Babišova vydání

Podle zákona č. 247/1995 Sb. „O volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů“ jsou kromě jiných „volebními orgány“ zodpovědnými za přípravu, organizaci a průběh voleb Státní volební komise, Ministerstvo vnitra či Český statistický úřad. Posledně jmenovaná instituce měla za úkol proškolit členy volebních komisí, kteří si teď na mnoha místech stěžují, že vše proběhlo pouze formálně a velmi krátce. O počítání hlasů, že se moc nehovořilo. Proto i vznikla „kauza Kupka“.

V zákoně č. 247 se například píše, že Státní volební komise „koordinuje přípravu, organizaci, průběh a provedení voleb do Parlamentu České republiky“. Že Ministerstvo vnitra „metodicky řídí organizační a technickou přípravu, průběh a provedení voleb“ a že Český statistický úřad „provádí školení určených členů okrskových volebních komisí k systému zjišťování a zpracování výsledků hlasování“.

Václav Klaus ml.: O vzniku Demokratického bloku jsme se dozvěděli esemeskou

Zákon mluví jasně a z něj je vidět, že tyto instituty letos selhaly. Proto by příslušné politické orgány měly udělit tresty a zabezpečit, aby se něco podobného při volbách neopakovalo, protože problém je to skutečně zásadní.

Nejvyšší správní soud v souvislosti se svým rozhodnutím poslat do sněmovny Martina Kupku místo Petra Bendla, také upozornil, že příště by se neměly volební lístky tisknout oboustranně. A výše jmenované úřady by měly ihned začít pracovat také na systému, který zabezpečí „skutečně čisté“ volby.

V Česku se volí prakticky každý rok (v roce 2018 budeme mít hlasování o hlavě státu, do Senátu i zastupitelstev obcí) a s hlasy občanů nesmí být manipulovány jen proto, že části státní správy jsou neschopné. Popírá to principy rovnosti a demokracie, popsané v Ústavě.

Zisk předsedy sněmovny je pro Babiše výhrou jackpotu. Následuje konec hry a on odchází…
Nakonec někdo do Babišova pelíšku vleze. A pak si některé strany dlouho ani neškrtnou

Vše o práci ve volebních komisích čtěte zde >>>

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Orgány EU Pravomoci EP Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,710
29,250
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější