nahoru

Okamura před 4 lety chtěl, aby se místopředsedové sněmovny zbavili platu a všech výhod. Udělá to teď on sám?

Viliam Buchert9. listopadu 2017 • 15:45
Tomio Okamura ve vysílání České televize v roce 2013
• video: 
Facebook.com/ČT24

Tomio Okamura předseda strany Svoboda a přímá demokracie by se mohl stát novým místopředsedou Poslanecké sněmovny. Výsledek voleb i rozložení sil v nové sněmovně tomu nasvědčují. Na tento post už ale Okamura kandidoval po volbách v roce 2013. U toho tehdy navrhoval, že by se on sám vzdál mnoha výhod, které tato funkce přináší. Hovořil dokonce i o jiném platu. Teď už Okamura ale nic takového neříká.

O tom, zda by se Tomio Okamura mohl stát před čtyřmi lety místopředsedou sněmovny, se hlasovalo 27. listopadu 2013. Tehdejší šéf hnutí Úsvit přímé demokracie neuspěl, zvolen nebyl. Pak, jak dokládá videozáznam z té doby, v České televizi řekl: „Já asi na rozdíl od protikandidáta nemám osobní ambice, co se týče funkce… Jako jediný z kandidátů jsem již včera veřejně ve vysílání České televize řekl, že my nabízíme a navrhujeme, aby z těch čtyřech místopředsedů byli třeba jenom dva placení, ale ti další dva, včetně mě, aby se zřekli všech příplatků, včetně auta s řidičem, včetně drahých sekretariátů a s touto nabídkou jsem šel do té kandidatury, abychom ušetřili veřejné peníze, které se tady zbytečně vynakládají.“

Protože dnes je v Poslanecké sněmovně až 9 stran, není zatím jisté, kolik místopředsedů vlastně budeme mít. Je ale vysoce pravděpodobné, že podle stávajícího vyjednávání a prohlášení různých stran bude mezi nimi i Tomio Okamura.

Otázka zní: Bude stejně jako před čtyřmi lety chtít sám na sobě ušetřit veřejné peníze, které se podle něho ve sněmovně zbytečně vynakládají?

Pokud bychom totiž vycházeli z někdejšího Okamurova prohlášení, tak všechny výhody by si jako místopředsedové měli užívat jen zástupci stran, které skončily ve volbách na druhém a třetím místě. A to byla ODS a Piráti.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Joe Biden Termíny voleb

Americké prezidentské volby probíhají kvůli složitému systému po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začaly primárkami. Předvolební průzkumy ukazují, že Donald Trump to bude mít s obhajobou velmi těžké. Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku