Mdlý Jiří Pospíšil a komik Dominik Feri TOP 09 nezachrání. Po Kalouskovi zeje ve straně díra | Reflex.cz
nahoru

Mdlý Jiří Pospíšil a komik Dominik Feri TOP 09 nezachrání. Po Kalouskovi zeje ve straně díra

Viliam Buchert31. října 2017 • 16:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Karel Kopáč / Blesk

16,70 – 11,99 – 5,31. To jsou výsledky TOP 09 ve volbách do Poslanecké sněmovny v letech 2010, 2013 a letos. Celý projekt byl především prací Miroslava Kalouska, s ním strana stojí i padá. Kalousek se ale rozhodl z místa předsedy odejít a po něm zeje pořádná díra. Mezitím se hodně spekuluje o tom, že šéfem topky by mohl být europoslanec Jiří Pospíšil a někteří lidi jsou okouzleni nejmladším poslancem Dominikem Ferim (21). Jenže podobní lidé TOP 09 nezachrání.

TOP 09 sama sebe pasovala na konzervativní pravicovou stranu. Moc z toho nezbylo. Pokud je nějaký český politik skutečně konzervativní (stačí si přečíst jeho knihy), tak je to předseda ODS Petr Fiala. Uhlazený a mdlý Pospíšil, o kterém někteří hovoří jako o možném novém předsedovi TOP 09 je typický liberál a zkouší to na pravici, kde to jde. Už byl členem ODA, ODS a teď topky. Jenže proti němu hovoří jedna zcela zásadní věc. Je europoslancem. A z Bruselu a ze Štrasburku se žádná česká strana řídit nedá.

Typickou ukázkou „nefunkčnosti“ strany, když její předseda není v Poslanecké sněmovně, předvedl kdysi Mirek Topolánek. V září 2009 se vzdal poslaneckého mandátu, ale pořád byl předsedou ODS. Ať se snažil, jak se snažil (a on se snažil), nefungovalo to. Jeho reakce na dění ve sněmovně nepřicházely bezprostředně a to byla chyba. Pospíšil se snad chce kvůli TOP 09 vzdát velmi lukrativního místa europoslance? O tom lze s velkým úspěchem pochybovat. I tak by to bylo pro topku k ničemu, protože by byl pořád mimo sněmovnu.

Zemana uštvaly buranské útoky, týráme starého nemocného člověka, je to špína, říká …

Někteří další lidé si pak myslí, že budoucností TOP 09 jsou lidé jako nejmladší poslanec v historii Dominik Feri, kterému je 21 let. Ano, je to celkem zábavný kluk, který si hraje na Facebooku. Je to trendy, je to sexy. Ale o jeho zásadních politických názorech toho moc nevíme, komik Feri lítá ve virtuálním světě, což dnes části veřejnosti bohužel stačí. S reálnou prací ve sněmovně to ale nebude mít absolutně nic společného. A k té někdejší konzervativní straně, za kterou se TOP 09 prohlásila, patří Feri si jako zelená džungle k Marsu.

S výběrem nového předsedy bude mít TOP 09 problém také z toho důvodu, že v Poslanecké sněmovně má strana pouze 7 lidí a nikdo z nich se o tento post nehlásí. Kalousek, řekl, že nebude kandidovat. Karel Schwarzenberg vzhledem ke svému věku a ustrojení už také nepřichází v úvahu. Místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová odmítla, neboť se chystá na roli maminky. A zbylá poslankyně a poslanci (Helena Langšádlová, František Vácha, Vlastimil Válek a vzpomínaný Feri) to dělat nebudou. Opět známá situace, že šéf by měl být mimo sněmovnu.

Zdeněk Svěrák: Český národ zhyne. Nejdřív ztratí rozum a pak přestane rodit děti

U toho pak připomínám, že topka v posledních volbách v 10 krajích (z celkových 14) nezískala místo žádného poslance. Ve dvou krajích (Zlínský a Moravskoslezský) byla dokonce pod 3 procenty hlasů. To je velmi špatný výsledek. A v její baště, v Praze, skončila až na čtvrtém místě.

Pokud chce TOP 09 hledat záchranu, bude proto muset přijít s nějakým velmi nečekaným řešením. Že by se ještě vrátil Miroslav Kalousek?

Václav Klaus ml.: Babiš vládu sestaví
Marek Stoniš 27. října 2017 • 10:49

Václav Klaus ml.: Babiš vládu sestaví

Laciná reklama na erotické služby? Ne, to se jen budoucí poslankyně kroutí v bizarním …

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější