nahoru

Když půjde ODS s Babišem, bude to její konec

Jiří X. Doležal25. října 2017 • 12:40
Fiala dal těsně po volbách Babišovi košem
Fiala dal těsně po volbách Babišovi košem
• foto: 
ČTK

Spekulace, zda nakonec nevytvoří vládu Babišovo ANO v koalici s ODS, mne naplňují velkou úzkostí. Kdyby k tomu došlo, bude tím dovršena totální ztráta důvěry občanů v zastupitelskou demokracii a ve smysl existence politických stran. A bude to samozřejmě znamenat rozpad ódéesky a začátek jejího odchodu z politiky.

Dlouhá léta jsem si myslel, že novinář by měl své volební preference držet v tajnosti, že má zachovávat zdání nestrannosti. Skutečně jenom zdání — novinář totiž, i kdyby sebevíc chtěl, nemůže svoje postoje, názory a hodnoty, které zastává, nevložit do svých textů. Minimálně v druhém plánu tam budou.

A u mne jsou moje politické postoje v mých textech zcela zřetelné, jde o přiznanou subjektivitu, názorovost. Proto i lidé, kteří z mých článků čtou jen titulky, vědí, že mám pravicové názory a značnou nedůvěru v Evropskou unii. Takže asi nemá smysl nějak tajit, že jsem volil pravicovou euroskeptickou stranu, to jest ODS.

Bohumil Pečinka: Piráti se rozdělí a polovina skončí jinde. Jde o to, kdo si je podchytí

A jak se my podobně postižení snadno i na ulici poznáváme podle nezaměnitelného pravicového šklebu v našich šovinistických očích, tak znám hodně lidí, kteří volili stejně jako já — a nestydí se to v diskusi přiznat. Zajímavé je, že k tomu, že volil ODS nebo Kalouska, se voliči přiznávají rádi, ale že by se někdo hlásil k tomu, že volil Babiše nebo Okamuru, jsem zatím nezažil. Takže tihle moji známí — ať už to dali ódéesce poprvé, ať už se k ní vrátili, nebo dokonce i ti, kteří jsou chronickými voliči této strany — mi potvrdili, že ke své volbě mají (mimo jiné) i stejnou motivaci jako já. Totiž že to ODS po volbách neupeče s Babišem.

Spolupráci s levicově populistickým hnutím ANO si prostě pravicová strana nesmí z principiálních důvodů dovolit. To by byla druhá oposmlouva, což je řešení vyzkoušené, a zcela nefunkční. A spolupráci s Babišem si nemůže dovolit žádná slušná strana z důvodů mravních. Den před volbami vydal Petr Fiala tiskovou zprávu, ve které říká: „Už zítra a pozítří voliči rozhodnou, jakým směrem naše země půjde a zda na ni nekleknou populisté a komunisté. Jen s ODS mají voliči jistotu, že se tato hrozba nenaplní. Voliči se mohou spolehnout, že nepůjdeme do vlády ani s extremisty, ani s populisty.“

Národ nevděčníků aneb ČSSD před volbami uplácela voliče, jak mohla. Smetanu však slízl …

Není pochyb o tom, že extremisty myslel KSČM s okamurovci a populisty Babišovo hnutí ANO. Včera, v úterý, předseda Fiala zopakoval, že s Babišem nepůjdou. A já upřímně věřím, že to rozhodnutí vydrží i nadále. Totiž důvěra v tento slib dovedla k volebním urnám tolik občanů volících ODS, že tato před pár lety málem zaniklá strana ve volbách získala druhé místo.

Mnoho lidí volilo ODS dokonce především proto, že slíbila do koalice s velkouzenářem nejít. A kdyby teď s vidinou podílu na přímém výkonu moci obrátila a s Andrejem upekla koalici, půjde jí polovina jejích letošních voličů nakálet před vchod do stranické centrály. Po aktu by se pak všichni tito lidé zařekli, že už k volbám nikdy nepůjdou. A v příštím volebním období by ODS skončila přesně tam, kde by ji Babiš rád viděl. V mimoparlamentní opozici.

Všichni, doslova všichni voliči ODS, s nimiž jsem po volbách mluvil, by — stejně jako já — chápali koalici ODS s Babišem jako naprostou zradu předvolebních slibů. 

Loupeživí Piráti okradli Zelené: Může být i pirát gay? A jak volily kyberfeministky?
A čí je teda ta ODS? Fialova, nebo Klausova?
Miroslav Cvrček 23. října 2017 • 16:15

A čí je teda ta ODS? Fialova, nebo Klausova?

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: babiš, ODS, fiala, koalice


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Orgány EU Pravomoci EP Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,710
29,250
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější