Volby 2017: Hurikán: Babiš převzal voliče ČSSD a jeho politika tomu bude odpovídat | Reflex.cz
nahoru

Volební hurikán: Babiš převzal voliče ČSSD a jeho politika tomu bude odpovídat

Jana Bendová21. října 2017 • 17:35
Politolog Stanislav Balík
Politolog Stanislav Balík
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Nejsmutnější zpráva voleb? Polovina voličů věří populistům a komunistům, říká v rozhovoru pro Reflex.cz politolog Stanislav Balík.

Výsledky voleb vyvolaly komentáře ve stylu "největší změna od roku 89"nebo "hurikán". Vidíte to také tak dramaticky?

Ano, je to hurikán, ale hurikán očekávaný a očekávatelný. Přirovnal bych to snad k nedávnému americkému čekání na hurikán – všichni věděli, že přijde, a jen se modlili, aby jeho výsledky nebyly tak strašné, jak se čekalo. Překvapivá je míra propadu ČSSD – a tam můžeme očekávat snad nejzajímavější povolební vývoj. Zda se vrátí skupina kolem Haška, Zimoly apod., nebo co se vlastně stane. Podobně těžká bude debata uvnitř KSČM. Součástí hurikánu je nástup Pirátů, kteří tvoří největší neznámou nové sněmovny – personálně o nich nevíme vlastně nic a kteří mohou dělat téměř cokoli.

Co výsledek letošních voleb říká o české společnosti a české politice?

Že voliči chtějí někoho skutečně silného. ANO se dostalo do pozice, kterou měla v roce 1992 ODS; možná ještě komfortnější, protože si může libovolně vybírat, s kým chce spolupracovat. Evidentně přebrala voliče ČSSD – a lze očekávat, že tomu bude jeho politika odpovídat. Máme tak před sebou jednu velkou levicovou stranu a tříšť menších, různě zaměřených. Výsledky také říkají, že polovina voličů věří populistům a komunistům, což je nejsmutnější zprávou z voleb.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Do tábora vítězů voleb vedle Babišova ANO patří i Okamurova SPD, komunisté naopak spadli do tábora poražených "tradičních stran". Co se stalo?

Upozorňuji na to, že sečteme-li výsledky SPD a KSČM, dostáváme se zhruba na výsledky z let 1996- 2002, kdy pětinu hlasů blokovala KSČM (se Sládkovou SPR-RSČ). V tomto směru je, zdá se, český elektorát v zásadě stabilní. Stejně tak můžeme poukázat na Babišův zisk kolem 30 %, který je v řádu zisků vítězů z let před rokem 2010.

Nemůžeme zapomenout na ODS, která získala druhé místo, byť s velkým odstupem. Má to nějaký důvod?

ODS nejenže skončila druhá, ale jako jediná z tradičních polistopadových stran mezivolebně navýšila svůj výsledek. To, že bude druhá nejsilnější, nečekal téměř nikdo. Její předseda navíc na jižní Moravě získal nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech zvolených poslanců – překonal i jihomoravskou legendu lidovce Stanislava Juránka (ten ovšem přeskočil lidoveckého lídra Jiřího Miholu). Fiala získal dvojnásobek preferencí oproti premiéru Sobotkovi, primátorovi Vokřálovi apod. ODS evidentně ukázala, že přináší voličům pravicovou nabídku – a že ji přináší politici, jimž by mohli voliči věřit. Podařil se jí tak jeden z jejích postupných cílů, a sice že se stala jednoznačným lídrem na pravici. Lze čekat, zda malé pravicové strany (Svobodní, Realisté) pochopí, že svou samostatnou kandidaturou jen drobí pravicový potenciál a přistoupí na úzkou spolupráci.

Zůstane stávající koalice? Většinu 107 poslanců by měla i koalice ANO s ODS
Vítězství Andreje Babiše: Národ zvolil nesvobodu
Jiří X. Doležal 21. října 2017 • 17:01

Vítězství Andreje Babiše: Národ zvolil nesvobodu

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější