Volby 2017: Budou tyhle parlamentní volby poslední svobodné? | Reflex.cz
nahoru

Budou tyhle smutné volby poslední?

Jiří X. Doležal21. října 2017 • 13:00
Andrej Babiš - ilustrační koláž.
Andrej Babiš - ilustrační koláž.
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Když jsem se vrátil z volební místnosti, kde jsem smutně vhodil svůj hlas pro systémovou tradiční stranu, najednou jsem si uvědomil, že nemám ten obvyklý volební sváteční pocit. Spíš to tam prostě hodit a vypadnout, než si užívat demokratických vymožeností. A celou dobu jsem myslel na to, že tyhle volby jsou možná poslední.

Za bolševika jsem chápal - jako dítě z komunistické rodiny - volby jako povinný rituál, kam soudruzi chodí zvolit jednotnou kandidátku Národní fronty. Nepoznal jsem v dětství a mládí volby, kdy by bylo skutečně možné volit, rozhodovat mezi jednotlivými stranami. A když pak přišla demokracie a první volby skutečné, pravé a ne socialistické, cítil jsem to jako obrovský svátek a čest, že můžu spolurozhodovat o osudu země. A také jsem za těch sedmadvacet let od revoluce nechyběl ani jednou - a vždy jsem to prožíval jako svátek, že konečně můžu.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Letošní pocity z voleb mám v podstatě úplně stejné, jako za komunistů - byť jsem, alespoň prozatím, stále ještě měl možnost vybírat z více kandidátů. To zatím zůstalo. Ale vedle toho zůstává i v podstatě jistota, že můj hlas - podobně jako za komunistů - nebude nic platný, protože přijdou jiní, bude jich moc, a zvolí zhoubu. Tyhle volby totiž nedávají pro žádného demokraticky smýšlejícího člověka žádnou šanci. Demokracie může dopadnou špatně, nebo ještě hůř - pozitivní variantu nevidět. Je prakticky jisté, že vyhraje nedemokratický autoritářský politický subjekt.

Můžeme se ptát, jestli bude mít většinu sám, nebo zda bude muset přizvat do koalice další nedemokratické subjekty. Pokud si vzpomeneme na poslední průzkumy, tak vidíme, že tři nedemokratické subjekty mají reálnou šanci dát dohromady většinu, a možná i většinu ústavní. Hlasy těch pár intelektuálů nezmění, že bača se samurajem, možná v pozadí se soudruhem, budou klíčovými hráči nového povolebního uspořádání. A že to bude uspořádání nedemokratické.

Čeští politici kuňkají v Evropě jako žáby. Poláci, Maďaři a Rakušané jsou daleko …

Proto mám letos pocit, že jsem místo u voleb byl na pohřbu, a proto se mi celý den honí hlavou otázka, zda tyhle volby nejsou poslední. Ne že bych se nechtěl těch příštích dožít, ne že bych počítal, že mne skolí horečka omladnic a umřu. Spíš nevím, jestli nám ta věrchuška, která z těchto voleb vzejde, ještě někdy dovolí demokraticky volit. Anebo zda se volby zase jako za Národní fronty změní na proklamativní odevzdání hlasů jediné existující kandidátce, tvořené managery jistého holdingu. Protože si vzhledem k rozložení preferencí v podstatě nedovedu představit jiný výsledek, než více či méně rychlý konec demokracie v České republice.

Volební kampaň: Zeman si zase nakálel do úst
Jiří X. Doležal 19. října 2017 • 20:47

Volební kampaň: Zeman si zase nakálel do úst

Jediné video, které potřebujete vidět před volbami: Neomylný maďarský jezevčík…

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: volby, demokracie


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější